11 kahve eksperi, yöresel kahve lezzetlerini oyladı. Oylamada kahve üretimi yapan on farklı ülkenin önde gelen kahveleri tadıldı ve en iyi kahve açık arayla Etiyopya kahvesi seçildi. Eksperlerin kısa biyografisine ve seçimlerine birlikte bakalım. Peki, kimdi bu 11 kişi?

coffee cupping

Timothy Hill, Counter Culture Coffee’de satın alma ve kalite kontrol müdürü olarak görev yapıyor. Hill, şirketinin Afrika’daki ortaklarıyla bağlantılarını daha da güçlendirecekleri konusunda kişisel bir sorumluluk üstlenmiş durumda.
Hill’in seçimleri şu şekilde; Etiyopya – 3 puan, Kenya – 2 puan, Panama – 1puan.

Sarah Allen, 20 yılı aşkın süredir editörlük yapmakta ve güncel olarak Barista Magazine dergisinde editörlük görevini devam ettirmekte. Verdiği puanlar şu şekilde; Etiyopya – 3 puan, Kolombiya – 2 puan, Panama – 1 puan.

Lorenzo Perkins, Cuvee Coffee’de eğitim müdürü ve aynı zamanda Barista Guild of America’nın genel müdür yardımcılığı görevinde.
Puanları; Etiyopya – 3 puan, Kolombiya – 2 puan , Guatemala – 1 puan.

David Buehrer, 14 yıldır profesyonel olarak kahve üzerine çalışıyor. Aynı zamanda Blacksmith and Greenway Coffee’nin sahibi ve işletmecisi. Kendisi, kar amacı gütmeyen OKRA isimli derneğin kurucu ortağı ve TEDxHoustan’da mutfak şefi. Puanlandırması şu şekilde; Guatemala – 3 puan, Endonezya – 2 puan, Etiyopya – 1 puan.

Connie Blumhardt, Roast Magazine’nin kurucusu ve yayıncısıdır, 20 yıllık yayıncılık geçmişinin son on yılını kahve endüstrisinde geçirdi.
Seçimlerinde kişisel bağlantıları etkili oldu; Kosta Rika – 3 puan, Etiyopya – 2 puan, Amerika (Hawai) – 1puan.

Bill Walsh, Pure Coffee Blog’un fanatiği ve şu anda ülkedeki tüm kahvecileri ziyaret etmeyi misyon edinmiş durumda.
Değerlendirmesi şu şekilde; Etiyopya – 3puan, Guatemala – 2puan, Kenya – 1puan.

Cheryl Kingan, 2006’dan beri Cafe Grumpy ile çalışıyor. Barista olarak başlayıp 2009 yılında roast ekibine katıldı ve sonunda 2013 yılında kahve tedariği üzerine çalışmaya başladı.
Puanlandırması; Honduras – 3puan, Kenya – 2puan, Guatemala – 1puan.

Ryan Knapp, Madcap Coffee in Grand Rapids’de kurucu ortak ve yönetici olarak çalışıyor. Ryan hayatını dünyayı dolaşmaya ve kahve tatmaya adamış, en iyi kahvenin peşinden koşuyor.
Puanlandırması; Etiyopya – 3puan, Kolombiya – 2puan, Kenya – 1puan.

Josh Hydeman, Portland’daki Heart Roasters’ın baş roasterıdır.
Kahve üzerine çalışmadığı zamanlarda doğayı keşfe çıkan Hydeman’ın değerlendirmeleri şu şekilde; Kenya – 3 puan, Etiyopya – 2 puan, Kolombiya – 1 puan.

Brian W. Jones, İsveç merkezli olarak yayın yapan bir web sitenin tasarımcısı ve yazarı; “Dear Coffee, I Love You“.
Son günlerde, “Niş kahve endüstrisinde tasarımın değeri” konulu master tezini tamamladı ve Kaliforniya Berkley’de Supersonic Coffee Co.’yu kurdu. Marka değişikliğinin ardından şimdilerde AKA Coffee‘nin yaratıcı yönetmenliğini yapmakta. Puanlandırması şu şekilde; Kenya – 3puan, Etiyopya – 2puan, Kolombiya – 1 puan.

Geoff Watts, Intelligentsia Coffee şirketinde genel müdür yardımcısı ayrıca kendisi roasterların Direct Trade sisteminin kurulmasına öncülük etti. Verdiği puanlar şu şekilde; Etiyopya – 3puan, Kolombiya – 2puan, Ruanda – 1puan.

Yapılan tadımda bir kahve en fazla 33 puan alabilirdi. Katılımcıların puanlarından 25’ini Etiyopya kahvesi aldı, sadece bir katılımcı tarafından puanlanmadı ve bir tanesinden de bir puan aldı. Böylelikle Etiyopya kahvesi diğer tüm katılımcılardan iki veya üç puan alarak kalitesini ispatladı. Etiyopya kahvesinin açık ara liderliğini ise 12 puanla Kenya, 10 puanla Kolombiya, 7 puanla Guatemala, üçer puanla Kosta Rika ve Honduras, 2 puanla Endonezya, birer puanla Amerika, Panama ve Ruanda izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.