Vietnam

Robusta Kahvesi

Vietnam kahvesi, ülkenin güney yarısındaki küçük ekili alanlarda genellikle robusta kahvesi olarak üretilir. Çoğu kez harmanlamada kullanılan Vietnam kahvesi genel olarak az miktarda asitliği ve dengeli tat dağılımıyla güzel bir uyum içerisindedir.

Vietnam

Vietnam resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya‘da, Çinhindi Yarımadası‘nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Uzun dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam’ı, kuzeyde bırakan Çin, batıda Kamboçya ile Laos, güneyde ve doğuda Güney Çin önce Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976’da Vietnam sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir. Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlükleridir. Kıyı ovaları doğuda yer alır. Geri kalan toprakların büyük bir bölümünü ormanlık, dağlık bölge kaplar. Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Şi Mingh, Hanoi, Haifong‘dur.

Vietnam

Çekirdek Türü

Robusta kahvesi.

Vietnam Kahvesi

11.000.000 torba üretime sahiptir. Kahve’nin ilk olarak Vietnam’a 19. yüzyılın ortalarında, Fransız misyonerlerinin Bourbon adasından getirdikleri Arabica ağaçlarını Tonkin civarına ekmeleriyle geldiği bilinmektedir. Ülke, zamanla üretim üzerine ağırlık göstermiş ve bunun sonucu olarak kahve endüstrisi çok hızlı ilerlemiştir. Şu an dünyanın en büyük üreticisi konumundadırlar.

Vietnam Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Vietnam Kahve Turu

Görsel:

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Vietnam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir