Uluslararası Kahve Günü

Kahvenin hatırlık içimine eşlik eden, etkinliklerin ardı ardına, promosyonların peşi sıra dizildiği güzide günlerden birindeyiz, 1 Ekim Kahve Günü!

Kahvenin hatırlık içiminin yâd edildiği, etkinliklerin ardı ardına, promosyonların peşi sıra dizildiği güzide günlerden birindeyiz ya da o güne yakınız, belki de bulunduğunuz şehire göre çok yanlış bir zamandayız, bilmiyorum, bilmiyoruz. Konumuz kahve günü!

Çünkü, ortalık biraz karışık.

Paylaşılamayan Etkinlik

1 Ekim, Dünya Kahve Günü (International Coffee Day) en nihayetinde keşfikahve olarak bizim tercih ettiğimiz, has, halis, Dünya Kahve Günü diyebilir hatta bu söyleme de referans olabiliriz. Ancak, bu günün çok da bir geçmişi olmadığını bilmenizde fayda var. Karışıklığa mahal bırakmamak ve elbette kurumsal edinimlerin de teşviki ile Uluslararası Kahve Organizasyonu (International Coffee Organization) tarafından resmi olarak 1 Ekim olarak karar kıldığı ve bu kararı türlü organizasyonlarla duyurduğu gün Mart, 2014 itibariyle geçerli kılınmış durumda. 1 Ekim’de kutlanan etkinliğin merkezi ise Milano olarak belirlenmiş durumda. Bunun nedeni elbette ticari gereksinimler; Expo 2015 gibi. Özellikle Milano’da yapılacak fuara denk getirildiğini tahmin ettiğimiz Dünya Kahve Günü

Ancak, şunu da belirtmekte fayda var. ICO (International Coffee Organization)’nun kampanyalar, tadımlar, ücretsiz kahve dağıtımı ve türlü türlü etkinlikle duyurduğu ve takvimlerin 1 Ekim’i gösterdiği zamanda geçerli olan Uluslararası Kahve Günü Adil Ticaret Kahveciliği yapan kahveciler tarafından özellikle dikkate alınmakta. Internationalcoffeeday.org adresinden bu güne dahil olan kahve dükkanları ve roasterlar da tek tek referanslandırılmakta. Ek olarak, şirketler ve kuruluşların bir listesini ICO’nun resmi sayfasında da görebilirsiniz.

Diğer bir etkinlik ise 29 Eylül‘de kutlanıyor. Kahve Günü ya da diğer bir isimle Ulusal Kahve Günü‘nün, kaynağı tam olarak bilinmese de ilk kez The All Japan Coffee Association tarafından 1983 yılında Japonya‘da kutlanmış, ardından 2005 yılında Amerika’da resmi hale getirilmiş olduğu.

Tabi, kahveye dair günler bunlarla da sınırlı değil.

Bazı Ülkelerde Milli Kahve Günü

Danimarka: 6 Mayıs
Brezilya: 24 Mayıs
Kolombiya: 27 Haziran
Kosta Rica 12 Eylül
İrlanda: 19 Eylül
Moğolistan: 20 Eylül
Almanya: Eylül, İlk Cumartesi
İsviçre: 28 Eylül
Avustralya: 28 Eylül
Kanada: 28 Eylül
İskoçya: 28 Eylül
İngiltere 28 Eylül
Etiyopya: 28 Eylül
Macaristan: 28 Eylül
Malezya: 28 Eylül
Norveç: 28 Eylül
Yeni Zelanda: 28 Eylül
Güney Afrika: 29 Eylül
İsveç: 29 Eylül
Amerika: 29 Eylül
Japonya: 29 Eylül
Avusturya: 29 Eylül
Romanya: 29 Eylül
Filipinler: 29 Eylül
Tayvan: 29 Eylül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir