Türkiye’de Nitelikli Kahve

Türkiye’de Speciality Coffee başlıklı yazıya başlamadan önce Speciality Coffee (Nitelikli Kahve) başlıklı yazımızı hatırlatmakta fayda var.

Türkiye’de Nitelikli Kahve / Speciality Coffee başlıklı yazıya başlamadan önce Speciality Coffee (Nitelikli Kahve) başlıklı yazımızı hatırlatmakta fayda var. Konuyu olabildiğinde karışıklığa neden olmadan, ifadenin tam karşılığı olarak anlatmaya çalışacağız. Çeşitli blog vb. yayınlarda gördüğümüz kadarı ile biraz akıl karışıklığı mevcut ve umuyoruz ki bu anlamda faydalı bir yazı yayınlayabilmiş olalım. “Nedir, Ne Değildir”e değindiğimiz yazının dışında bir de İstanbul’daki Speciality Coffee Öncüleri başlıklı bir listemiz bulunuyor ve umuyoruz ki ilerleyen zamanlarda bu listenin içeriği daha da gelişir. Tüm bu giriş kelamlarının ardından da SCAE ve SCAA’yı da iliştirmezsek olmaz elbette…
Türkiye’de Nitelikli Kahve

Aslında, kaldığımız yer daha yolun çok başı… Öncelikle, kısaca, biraz kaşlarımızı çatarak söylemeliyiz ki butik kahvecilik ile third-wave aynı şeyler değiller, kısmen ilişkileri olabilir ama bu içeriklerini aynı yapmaya yetmemektedir. Bir mekanın güzel tasarıma sahip olması, çok çeşit kahve ve farklı demleme tekniklerini barındırması bir konsept olarak gayet hoş olabilir, fakat kahve konusunda uzmanlaşmak, yeni arayışlar içerisinde olarak yeni teknikler geliştirmek ise işin ruhunu oluşturmakta. Türkiye’de bu iki durumu göz önüne aldığımızda bir çok butik kahve dükkanı olmasının yanında bir elin parmağını geçmeyecek kadar third-wave içerisinde yer alan kahve evinin olduğunu üzülerek söylemek isteriz. Bunun yanında, konuyu sadece ‘mekan’ ile de sınırlandırmamak lazım, hiç de azımsanmayacak kadar home barista‘nın da varlığından haberdarız. Bunun yanı sıra, Specialty Turkish Coffee ve bir kaç yıldır, gayet ilgi çeken bir de festival var; İstanbul Kahve Festivali. Yeterli mi? Elbette hayır…

Bizımla Deyılsın

Değerlendirmeleri elbette ruh halimize göre yapmamaya özen gösterdik. Kavurma makinesine sahip olmak, şahane iç mekan tasarımı ya da mekanda şekil şekil demleme yöntemi bulundurmanın yetmediği, çoğunlukla baristaların görüşlerinin, mekanların çekirdeklerle ilgili sunduğu bilgilerin, kahve sunumundaki özen ve araştırma ve gelişimeye yönelik çalışmaların baz alındığı liste biraz katı mıydı? Evet!

Önerileriniz olursa, memnuniyetle değerlendirme içerisine dahil edip listeye eklemek isteriz.
Çok kelime kalabalığı yaptık gibi… Keşfi Kahve olarak şehirlere göre listelerimi sunalım o halde. Türkiye’nin incisi, gönüllerin birincisi, canımız, canımızdan bezdirenimiz İstanbul’daki Speciality Coffee Öncüleri ile başlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.