Türkiye’de Franchising

Franchise yazımızda az biraz konuya giriş yapmıştık. Oldu ki ilginizi çekti ve daha fazla bilgi aramaya, ilgili kahve firmalarının şartlarını araşatırmaya başladınız.

Franchise yazımızda az biraz konuya giriş yapmıştık. Oldu ki ilginizi çekti ve daha fazla bilgi aramaya, ilgili kahve firmalarının şartlarını araşatırmaya başladınız. O halde, Türkiye’de Franchising yazısı size aradığınızı bulmanızda biraz daha yardımcı olacaktır. Mümkün olduğu kadar güncellemeye çalışacağımız bilgiler için ara ara yine içeriğe göz atmanızda fayda var. Bunun yanı sıra facebook ve twitter hesaplarımızdan da güncellemeleri iletiyoruz, aklınızda olsun. İstenen yatırım tutarları ile ilgili bilgileri özellikle iletmedik, genel olarak bir taban fiyat bulunsa da, bu markalarla olan iletişiminize göre şekillenebilecek bir konu ve doğrudan sizin iletişime geçerek doğrudan bilgilendirilmeniz daha faydalı olacaktır.

Türkiye’de Franchising

Ederi değişken, kimi markalar ‘güzellik’ yaparken, kimileri ciddi bir birliktelik ile hareket edebiliyorlar. Her markanın ilişki anlayışı biraz farklılık taşıyabiliyor ve hali ile şartlar da bu farklılıklar üzerinden size iletiliyor. Fiyatların değişiklik gösterdiği, yerli alternatifler ise değerlendirme yapmak için biraz daha makul görünüyorlar, neticede çoktan işlek caddelerde yer tutmuş Türkiye’de franchising çalışmalaına başlamış yabancı markalar rekabetin asıl noktalarını oluşturuyor. Gelelim yerli ve yabancı markalar ile ilgili bilgilere;

Türkiye'de Franchising - Lavazza Banner

Lavazza için ilk sermaye giriş bedeli için ödeme yapmak gerekiyor ve bu bedele mimari ve diğer yatırım maliyetleri dahil değil. Ciro hedefi lokasyona göre değişkenlik gösteriyor, kar marjı ise ortalama yüzde 30-35 civarında. Yatırımlar için ödenen tutar için anlaşmalı bankalarla 60 aya varan kredi desteği sağlanabiliyor. Lavazza ailesinin bakkalda kahve öğütüp satması ile başlayan serüven, bugün halen bir aile şirketi olarak dünya kahve pazarında 90 ülkedeki varlığı ile devam ediyor. Elde edilen 117 yıllık bilgi birikimini küçümsememek gerekiyor hali ile… 2007 yılında yaptığı özel distribütörlük anlaşmasıyla Türkiye pazarına giren marka yatırımcılara know-how’ın yanı sıra kiralama, pazarlama, bölge seçimi, ekipman tedariği, eğitimli personel temini gibi destekler veriyor. Lavazza‘nın Türkiye’de Franchising çalışmalarına izin vermesi için şubelerinin iç ve dış alan toplamının en az 150 metrekare olması gerekiyor. Sürekli franchise ödemesi ise aylık cirodan yüzde 5 olarak belirlenmiş.
Bağlantı: lavazza
Mambocino en yüksek kar marjı yüzdesine sahip markalardan biri. 2000 yılında İngiltere‘de kurulan Mambocino Coffee Company Londonhazır/instant kahve grubu, toptan espresso çekirdek ve aromalı-yöresel öğütülmüş kahvelerin satıldığı gurme kahve grubu ve Mambocino Coffee franchise konsept mağazalar grubu ile hizmet veriyor. Yatırım başlangıç bedeli değişkenlik gösterebiliyor ve ilk etapta 20 bayilik hedefleyen markanın kar oranı yüzde 60 olarak belirtiliyor. Yeni gelmişken, Coffee Shop listemizde ayrıca bir Mambocino şubelerinden bir tanesi Mambocino Artisan Coffee adı  ile yer almakta.
Bağlantı: mambocino

Kahve Kenti yerli markalardan biri, isim hakkı ve cirodan pay istemiyor. Anahtar teslim kiosk için yatırım gerektiriyor ve bu ücrete kahve makineleri dahil tutuluyor. Bir diğer seçenek ise alışveriş merkezlerinde 40 metrekarelik alanlar için geçerli ve bu seçeneğin yatırım bedeli diğerine göre biraz daha yüksek. Ek olarak, 80 metrekareden az olmamak kaydıyla anahtar teslim kafe yatırım bedeli olarak da bir seçenek sunuluyor. Anadolu’da bayilik alanlar için kar marjı yüzde 200 olarak belirtilmiş.
Bağlantı: kahve kenti

NEŞVE Çay Kahve Evi, ‘Herkesin Hayalinde Bir Kafe Açmak Vardır’ sloganıyla franchising veriyor. Türkiye genelinde bayilik veren Neşve, 6-8 ay arasında vade imkanı da sağlıyor ve yatırım bedeli dışında cirodan pay almıyor. Yatırım geri dönüş süreci 18-24 ay olarak öngörülüyorken, lokasyona göre aylık ciro ve yüzde 20-30 net kar hedefleri konusunda ayrı ayrı bilgilendirmelerde bulunuyorlar. Potansiyel gördükleri tüm illerde şube açmayı hedefleyen marka, 100-120 metrekarelik kapalı alan, 50-60 metrekarelik de bahçe ya da teras alanını şart koşuyor. Yatırım tutarı mekanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterirken, teminat gösterilmesi halinde yatırım tutarının belirli bir kısmı taksitlere bölünebiliniyor.. Şirket, kahve çekirdeklerini yeşil olarak ithal ediyor, şubelerden gelen talebe göre kavurup her hafta taze bir şekilde onlara gönderiyor.
Bağlantı: nesve

Türkiye'de Franchising - Espressamente Logo

Espressamente, Espresso markası illy’nin caffe-bar konsepti. Marka 2008 yılından beri illy ile çalışmalar yürüten Muzaffer Aktürk ile Türkiye pazarına giriş yapmış ve ilk şubesi Kanyon’da açılmış. Sonrasında Akasya AVM ve Akasya Acıbadem şubeleri gelmiş. Şubelerin koltuklarından fincanlarına ve kahve makinelerinin sergilendiği alana kadar dekorasyon öğelerinin yüzde 70’i İtalya’dan getirtiliyormuş. Yatırım geri dönüş süresi ortalama 3-4 yıl olarak hesaplanıyor. Bu arada Taksim‘de ‘Kahve Üniversitesi‘ adında detaylı bir eğitim verdikleri de bir yer bulunuyor. Baristalar ve servis personelleri, espressamente illy’de çalışmaya başlamadan önce 1,5 aylık özel bir eğitimden geçip staj yapmak durumundalar.
Bağlantı: espressamente
TESTA Rossa Caffe de Türkiye’de Franchising dağıtımı için kendine bayiler arıyor ve yatırım yapmak için kredi almak isteyenlere de yardımcı oluyor. 50’den fazla ülkede şubeleri bulunan marka, 1992 yılında kurulan marka Avrupa’nın en eski ve en büyük restoran, catering ve kahve toptancılarından WEDL bünyesinde yer alıyor. Evci Yöresel Kahvecilik Ltd. Şti. ile Türkiye pazarına giriş yapman markanın. A la Carte (Testa Rossa Caffe Bar Bistro), Cafe (Testa Rossa Caffe Espresso) ve Kiosk (Testa Rossa Caffe Piccalo) olarak 3 farklı konsepti bulunuyor. Bu arada araştırmalarımızda ‘Testa Rossa‘nın İtalyanca’da ‘Kırmızı Kafa‘ anlamına geldiğini ve Ferrari’nin aynı isimde meşhur ve klasikleşmiş bir modeli olduğunu da öğremiş olduk.
Bağlantı: tetra rossa caffe

GÖNÜL Kahvesi için isim hakkı bedeli ve yeterli öz sermayenin yanı sıra yatırımcıdan işletmeyi birebir yönetmesi istiyor. Yatırım bedelinin 24 ay civarında geri döndüğü belirtilen marka yatırımcıya hazır bir konsept sunuyor. Personel alımına da yardımcı olan şirket, personel ve işletmeci eğitimi, reklam, tanıtım, operasyonel destekler, açılış ve organizasyon destekleri de sunmakta. Türkiye’de Franchising yetkisi almak isteyen şubelerin minimum 60 metrekare kapalı alana ve olabildiğince geniş bir teras ya da bahçeye sahip olması bekleniyor, aksi durumda şube izni verilmiyor. Şubelerinde iş hacmine göre 5-15 personel çalışması uygun görülen şirket kahveleri kendisi ithal ediyor. Çeşitli ülkelerden getirilen kahve çekirdekleri Gönül Kahvesi tarafından harmanlanarak orijinal tatlar yaratılıyor. Örneğin, dört ayrı çekirdekle harmanlanarak yapılan “Gönül Harmanı” Türk kahvesi, sakızlı, kakuleli, keçiboynuzlu, tarçınlı ve çikolatalı kahve gibi…
Bağlantı: gonul kahvesi

McD CAFE
McDonald’s’ın kahve zinciri McCafe yaklaşık 20 yıl önce Avustralya’da doğmuş bir konsept. ABD, Kosta Rika, Paraguay, Güney Afrika, El Salvador, İspanya, Ukrayna, Kanada ve Malezya dahil 32 ülkede bin 300’den fazla restoranda faaliyet gösteriyor. McCafe’nin Türkiye’de McD Cafe adıyla ilk şubeleri Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, Levent ve Torium da açılmış. En güçlü 50 kadın CEO listesinde ilk sıralarda yer alan, McDonald’s Genel Müdürü Dilek Dölek Başarır McD Cafe ile ilgili olarak “Kahveler yüzde 100 Arabica kahve çekirdeklerinden hazırlanıyor. Bu kahveler deneyimli ekipler tarafından kıvam, aroma ve sıcaklık dengesi korunarak hazırlanıyor” diyor.
Bağlantı: mcd cafe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir