Taze Kahve – Bayat Kahve Nasıl Anlaşılır?

Kahvenin tazeliği ve lezzeti kahvenin kavrulmasından paketlenmesine kadar geçen sürece göre değişiklik gösteriyor. Taze kahvelerde aromayı rahat hissederken, bayat kahvelerde kahve oranını artırsanız bile aromayı yeterince hissedemiyor veya su tadını daha baskın hissedebiliyorsunuz.

Taze Kahve – Bayat Kahve

Taze ve bayat kahve ayrımını yapabilmek için öncelikle çekirdeğin taze olması gerekir. Kahve alırken çekirdeğin ne zaman satışa sunulduğunu öğrenebilirsiniz. Sonraki aşama kavrulma; kahvenin fazla kavrulması raf ömrünü uzatıyor, kahve kavruldukça çekirdeğin rengi de giderek koyulaşıyor.

Tabi, kahvenin raf ömrünün uzun olması taze olduğu anlamına gelmez. Çekirdekler kavrulduktan sonra yeteri kadar dinlendirilmeli ve nemden, ışıktan uzak tutarak saklanmalıdır. Kahvenin aromasını daha iyi hissedebilmek için az kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih etmelisiniz.

Taze olduğunu düşündüğünüz kahvenizi aldınız, eve gidip demlediğiniz de ilk iş kokusunu kontrol etmelisiniz. Beklemeye ve bayatlamaya bağlı olarak mayalanma kokusu geliyorsa ne yazık ki kahveniz bayat olabilir. Şanslısınız ve kahveniz taze çıktı, bu durumda kahvenizin tazeliğini korumak için ışıktan ve nemden uzak tutarak saklamalısınız. Kahveyi içi aluminyum olan kendi paketinde havayla temasını keserek ve serin bir yerde saklamanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.