Tanzanya

Arabica, Robusta Kahvesi

En kaliteli Tanzanya kahvesi; zengin lezzet ile beraber oldukça hafif şarapsı asitliğe sahip olmasıyla bilinir. Bu özellikler, Kenya’nın komşusundaki kahve yetiştiricileri ile bu kahveyi benzer kılar. Diğer kahveler ise yumuşak ve daha hafif bir yapıdadır.

tanzanya-kahve

Tanzanya

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer almaktadır. Ülkenin kuzeyinde Kenya ve Uganda, batısında Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneyinde Zambiya, Malavi ve Mozambik yer alır. Tanzanya’nın doğusunda ayrıca Hint Okyanusu kıyıları yer almaktadır.

tanzanya-kahvesi

Çekirdek Türü

Arabica ve Robusta kahvesi.

Tanzanya Kahvesi

Üretimi 750.000 torbadır. Yoğunlukla Kilimanjaro ve Meru Dağları‘nın yamaçlarında, Kenya sınırı kıyısında yetiştirilir. Bu kahveler Kilimanjaro olarak adlandırıldığı gibi asıl yetiştiği kasabanın ve taşındığı bölgenin (ArushaMoshi) ismi ile de bilinebilmektedirler.

Arabica kahveler az bir miktarı güneyde, Tanganyika ve Nyasa Gölleri arasında yetiştirilir ve bu kahve özellikle önemli kasabalardan biri olan Mbeya ile anılmasına karşın Pare olarak da bilinir.

Mbeya kahvesi, deniz seviyesinden 1500-1800 metre yükseklikte yetiştirilmekte, ipeksi ve yumuşak tadı, canlı asiditesi fındık-çikolata tatları öne çıkmaktadır.

tanzanya-arabica-kahve

Tanzanya Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. ibtimes
  2. mycuppa
  3. ede-consulting
  4. amazon

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Tanzanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.