Sıcak Kahve / Hot Coffee

17 Ocak günü Pera Müzesi’nde bol ödüllü, bol mesajlı, eleştiri dolu ve kahve kadar zihin açıcı bir etkinlik var.

17 Ocak günü Pera Müzesi’nde bol ödüllü, bol mesajlı, eleştiri dolu ve kahve kadar zihin açıcı bir etkinlik var, orjinal adı ile Hot Coffee, uyarlanmış adı ile Sıcak Kahve belgesel gösterimi. Tabi, bu gösterim de Pera Film 14 Ocak‘ta başlayacak yeni yılın ilk programının bir parçası. Merakınız ve biraz da vaktiniz varsa, yolunuzun üzerindeki güzel kahve dükkanlarından (Beyoğlu’ndaki Third-Wave Kahve Dükkanları) birine de uğrayarak, değerlendirmenizi öneririz. Kahve ve etrafın gelişen kültürün sinemadaki hikâyelerinden oluşan bu ‘Kahve Bahane, Sinema Şahane‘ seçkisi 1 Şubat‘a kadar devam edecek.

Sıcak Kahve / Hot Coffee

Sıcak Kahve / Hot Coffee

Tekrar belgesele dönelim o halde. Gösterimi & Yönetmenliği Susan Saladoff‘a ait olan yapımda kendisinin yirmi beş yıl hususi adalet alanındaki hukuk çalışmalarının içeriğini oluşturan bireysel ve kurumsal ihmaller sebebiyle zarar görmüş bireylerle ilgili konular irdeleniyor. Bu yapım için 2009 yılında hukuk çalışmalarını bırakan Saladoff, prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapılan bu belgeseli ile bir çok ödüle layık görüldü; Seattle Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Belgesel Jüri Büyük Ödülü(2011), Tampa ve Albuquerque Film Festivalleri’nde En İyi Belgesel ve Traverse City Film Festivali’nde Her Amerikalının Görmesi Gereken Belgesel Ödülü bunlardan başlıcaları.
Son olarak, 2012 yılında TV Akademi Onu Ödülü ile Sıcak Kahve, “ilham veren, bilgilendirici, motive eden ve hayat değiştirici gücü olan programlara” verilen Bilinçli Televizyon Ödülü‘ne de layık görüldü. Ee, yapımın hakkını vermek lazım. Gösterime katılma şansını kaybeden, ancak, meraktan içi içine sığmayanlar var ise, yapım online olarak iTunesAmazonXBOX ve PlayStation ortamları için resmi sitesi üzerinden satın alınabiliyor.

hot-coffee

Diğer Bilgiler

Filmin Adı: Sıcak Kahve / Hot Coffee
Yönetmen: Susan Saladoff
Yapım ve Diğer: ABD / 88’, 2011, Renkli
Dil: İngilizce; Türkçe altyazıyla.

Konu ile ilgili wikipedia sayfası: Liebeck v. McDonald’s Restaurants
Belgeselin resmi sitesi: Hot Coffee The Movie

Neden Sıcak Kahve?

Hatırlayan olur mu emin değiliz. McDonald’s Coffee Case olarak anılan ve 1992 yılında gerçekleşen bu olay Stella Liebeck adındaki 79 yaşında yaşlı bir kadının torununun kullandığı araca kahve servis ettirmesi ile başlar.

mcdonalds-coffee
Arabaya servis bölümünde 49 cent‘e sipariş verilen kahvenin kucağına dökülmesi ile kalça ve kasık kısmı yanan ve hastanede üçüncü derece yanık teşhisi konan Stella 8 gün hastanede kalır ve yaklaşık 9 kg kaybeder. Sonrasındaki 2 yıllık tedavi süreci ile birlikte, hastane masrafı olan 10.000$‘ı ödemesini rica etmek için McDonald’s‘a mektup yazmasına karşın McDonald’s’dan aldığı cevap sadece 800$ ödeme alabileceği yönündedir. Sonrasındaki hukuki süreç ve Amerika’nın haksız muamele konusundaki gayretkeşliğinin arkasında yatanları araştırılması başta olmak üzere bir dizi ilişkili olay bu yapımın içeriğini oluşturmaktadır. Bu arada ekleyelim, bu olayların olduğu dönemde McDonald’s’ın günlük kahve satış gelirinin 1.350.000$ olduğu hesaplanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.