Ruanda kahvesi Arabica türünün bourbon cinsindendir ve yüksek tepelerdeki verimli volkanik topraklarda yetişirler. Çok sayıda sulak alan barındıran bölge Arabica kahvelerin büyümeleri için ideal bir ortam sunmaktadır. Deniz seviyesinden ortalama 1.620 -2.100 metre aralığındaki dağ yamaçlarında yer alan kahve çiftlikleri genellikle sürdürülebilir organik yöntemler ile kahvelerini üretmektedirler. Genel olarak Ruanda kahvesi meyveli, çiçek kokuları ve narenciye tatlarına ve Doğu Afrika ülkelerinde yetişen diğer kahvelere kıyasla daha yumuşak içime sahiptir.

Ruanda

Ruanda

Resmi adı ile Ruanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Uganda, Tanzanya, Burundi ve bir kısmı Kivu Gölü ile olmak üzere Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kigali‘dir.

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

Ruanda Kahvesi

Üretimi 500.000 torbadır, ancak son dönemdeki faaliyetler gösteriyor ki dünyanın en kaliteli kahve üreticisi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Güneyinde yer alan Maraba bölgesinde yetiştirilen ve adını (Café de Maraba) bu bölgeden alan kahvesi ile öne çıkar. Kahve meyveleri çoğunlukla Mart ve Mayıs ayları arasındaki yağmur sezonunda elle toplanır ve çekirdeklerinin seçildiği ve kurutulduğu Maraba’daki yıkama tesislerine götürülür. Burada, çekirdekler birkaç aşama boyunca kalitelerine göre ayırılırlar ve bu kalite ayrımına göre dağıtılırlar. En iyi çekirdekler Birleşik Krallığın Union Coffee Roasters şirketlerine gider. Ruanda Coffee Roasters şirketi çekirdekleri Maraba’dan satın alır ve yurtiçi piyasada satar. Maraba kahvesi ayrıca bira mayalanmasında kullanılır.

Rwanda Kahvesi
Tatlı erik, tereyağı, kakao ve portakal tatları barındıran Karengera kahveleri ise deniz seviyesinden 1713 metre yükseklikte yetişir. Kahveler Rainforest Alliance belgesi almaya hak kazanan ve tüm işlem aşamalar çevreye karşı son derece duyarlı davranan 2 yıkama istasyonunda işlem görür. Karengera ve Cyiya köylerindeki istasyonlar Batı Ruanda’nın Nyamasheke bölgesinde yaklaşık 2600 çiftçiye hizmet vermektedir.

Düzenli yağışlar, mineraller yönünden zengin topraklar ve gerekli yüksekliklerin etkisi ile dünyanın saygın kahve üreticileri arasında yer alan ve 32. sırada bulunan Ruanda, %99 Arabica Bourbon’u, Cattura  ve Catuai, %1 oranında Robusta çekirdekleri ile dünya kahve üretiminin %2’sini karşılamaktadır.

Batı Eyaleti

Kivu Gölü yakınlarındaki bu bölgede bir çok işleme istasyonu bulunmaktadır ve burada yetişen kahve en yüksek kahve kalitesine sahip, Complex, Flowery, Elegant ve Juicy özellikleri ile bilinir.

Kuzey Eyaleti

Stone Fruit, Citrus ve Caramel profiline sahip, Balanced ve Sweet özelliklere sahiptir.

Güney Eyaleti

Diğer bölgelere göre daha yüksek bölgelere sahip çiftliklerde yetiştirilen kahveler Classic Flowery, Citrus, Delicate Creamy ve Sweet özelliktedir.

Doğu Eyaleti

Yeni kurulan ve üretim alanları oluşturulan bölge Chocolate ve Forest Fruits aromalarına sahip kahveler için ideal bir ortam sunmaktadır.

Ruanda Kahvesi

Ruanda kahveleri arasında özellikle Rubavu, yumuşak asidite ve enfes yoğunluğa sahip hafif portakal çiçeği aromasına, tatlı mandalina ve karamel tatları ile beğeni kazanmaktadır.

Ruanda Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. nytimes
  2. methodroastery
  3. melbournecoffeemerchants
  4. hostholik
  5. rootcapital
  6. helainainrwanda

Daha detaylı bilgi için: Vikipedi – Ruanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir