Robusta Kahve Çekirdeği ve Özellikleri

Dünya üzerinde pek çok kahve türü (variety) bulunmaktadır. Aralarından sadece Robusta ve Arabica ticari bir hacme ulaşmıştır. Robusta kahve çekirdekleri Hindistan‘da yetiştirilen bir kaç bölge dışında origin olarak pek tercih edilmemektedir. Bunun nedeni Robusta’nın oldukça sert ve çok daha kafeinli bir yapıya sahip olmasıdır. Robusta sert yapıları ve genellikle öne ıkan topraksı tatları ile Arabica çekirdeğinden belirgin bir şekilde ayrılır. Lezzet çeşitliliğinin geniş olmaması nedeniyle genellikle blend olarak sunulurlar ve bu nedenlerden dolayı Arabica çekirdeğinden daha düşük seviyede (kalite olarak) kabul edilirler. Kahve zincirlerinde aksi belirtilmediği sürece (genelde bu gibi durumlarda paketler üzerinde %100 Arabica ibaresi yer alır) müşterilere sunulan çekirdekler ağırlıklı olaran Robusta karışımlarından oluşmaktadırlar. Bunun başlıca nedenlerinden biri elde edilen tat aralığının uzun süre korunabiliyor olmasıdır.

Kahve Kavurmak
Kaynak: perituscoffee

Ek olarak, Robusta çekirdeklerinin üretimi, daha düşük rakımlarda yetiştirilebilmesi, zararlılara karşı dayanıklı olmaları ve değişken hava koşullarına gösterdikleri tolerans gibi nedenlerden dolayı Arabica’ya nazaran daha kolaydır.

Robusta çekirdekleri özellikle Afrika, Endonezya ve Hindistan bölgelerinde yetiştirilmektedir. Brezilya ve Hindistan daha ticari bir yaklaşım ile farklı çekirdeklerin üretimini sağlayabilmektedirler. Türkiye’de Türk Kahvesi ve hazır kahveler için genellikle Robusta çekirdekleri tercih edilmektedir. Hatta, paketler halinde satılan bu kahvelerin ucuzluğu, üretiminin kolaylığı, kafein oranının yüksekliği ve tat toleransı sağlaması nedeniyle daha düşük kalite Robusta çekirdeklerinden oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Görüntü olarak da çekirdek türleri arasında farklılıklar mevcuttur. Örneğin, Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine kıyasla daha yuvarlaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.