Pour Over Coffee (Kahve Üstüne Su Dökme) Nedir?

Espresso’ya alternatif daha hafif ve yumuşak içim için tercih edilebilecek demleme yöntemlerinden Pour Over Coffee, yani Kahve Üstüne Su Dökme.

Pour Over Coffee, diğer bir ifade Kahve Üstüne Su Dökme yöntemine dair pratik bilgilerin ve videoların yer aldığı kısa bir yazı yayınlamış, ardından da chemex ile ilgili genel olarak tasarımın tarihçesini barındıran bir yazı ile konuyu derinleştirmiştik. Genel olarak sonraki demlemeler, mağazadaki çekirdeklere dair tavsiye edilen demleme teknikleri ve daha bir çok konunun içeriğine destek olmak amacı ile pour over kahve demleme ile ilgili daha detaylı bir yazı yazmak istedik.

Pour Over Kahve
Fotoğraf: The Coffee Registry X A Daily Something | A Giveaway – Closed

Pour Over Nedir?

Brew (ingilizce): Demlemek, Drip (ingilizce): Damlamak, Pour (ingilizce): Dökmek

Drip Coffee yönetmlerinden biri olan, Drip brewingfiltered coffee, veya pour over 1900’lerin başından itibaren oldukça popüler olan ve özellikle nitelikli kahvenin yaygınlaşması ile yıldızı daha da parlayan ve temelinde kahve üzerine belirli bir süre ve sıcaklıktaki suyun gezdirilerek dökülmesi işleminden oluşur. Böylelikler çekirdeğin bulunduğu alanın tamamen ıslanması sağlanmalıdır. Her alana eşit miktarda dökülen sıcak suyun kahve aroması ile damlayarak alt haznede birikmeye başlaması ile demlenme süreci tamamlanmış olur. Bu teknik, her ne kadar adını Chemex markasıyla duyurmuş olsa da,  “Pour Over Coffee / Kahve Üstüne Su Dökme” daha önce de belirttiğimiz gibi birçok farklı ekipmanla yapılabilmekte. Terimlere açıklık kazandırmak adına; Drip Brew, sıcak suyun kahvenin içinden süzülüp, alttaki boş kap içerisinde toplanması olarak ifade edilebilir ve benzer işleme sahip tüm kahve demleme yöntemlerine karşılık gelmektedir. Bu nedenle elektrikli kahve yapma makineleri veya filtreli demlemeler de Drip Coffee kategorisine girmektedirler.

Espresso‘nun güçlü/keskin içimine karşılık berrak/yumuşak bir içim sunan pour over ile kahve çekirdeklerinin içerdiği tatları ve yağları ortaya çıkarmak oldukça kolaydır. Özellikle sabahları güne başlangıç için tercih edilen espresso’ya alternatif olarak gün içerisinde tercih edilebilecek uygunluktadır. En basit ve iyi sonuç veren demleme yöntemlerinden biri olan pour over için çekirdeğin kavrulduğu aşamadan, öğütüldüğü ve sonrasında demlendiği ekipmanlara kadar ayrıca değerlendirilmesi gereken bir süreç bulunmaktadır. Ayrıca, ekipmanların ve uygulamanın basitliği espresso gibi özel bir ekipman gerektirmemesi de tekniği her yerde uygulanabilir kılmakta. Pour-over içeriğinde kendi deneyiminizi, tat portföyünüzü oluşturmanız için tercih edebileceğiniz farklı ekipman alternatifleri ve yöresel çekirdekler üzerinden denemeler yapılarak paylaşılan demleme yöntemleri de bulunmakta. Bu bilgilendirmeleri internette ve satın aldığınız çekirdeklerin paketlerinde görmeniz, ayrıca baristalardan konu ile ilgili bilgi almanız da mümkün.

Pour Over Kahve Demleme
Fotoğraf: The Clerk Pour Over Stand

Tekniğe Dair Bilinmesi Gerekenler

Temel olarak filtre kahve demleme yöntemidir, ancak filtre kahve makinesinin aksine demleme elle, suyun her noktaya eşit olarak dağılması sağlanacak şekilde gerçekleştirilir. Filtre kahve makineleri ile kıyaslandığında süre ve su ısısı gibi değişkenler çekirdeğe ve istenen aromatik özelliklere göre kişisel olarak değiştirilebilir. Filtre kahve makineleri demleme işlemini hazne içerisindeki alana bir çok farklı noktadan su damlatarak sağlamaktadır. Bu her alanın eşit miktarda su alması için oldukça önemlidir. Ancak, kalitesiz kahve makinelerinde suyun kahve ile temas ettiği tek bir nokta vardır. Bu da kahvenin ziyan olmasına, kahve çekirdeğinin sahip olduğu aromatik özelliklerin düzgün elde edilememesine neden olmaktadır. Pour-over tekniği kaliteli kahve makinelerine  daha ucuz ve pratik bir alternatif olarak tercih edilebilmektedir. Yine filtre kahve makinelerinde demlenen yüksek miktardaki kahveler içilmedikleri süre zarfında (ortalama 30 dk. itibari ile) soğumakta ve bayatlamaktadır. Pour-over yönteminde istenen miktarda kahve demlenebilmektedir.

Pour Over Coffee
Fotoğraf: The Best Gear for Pour-Over Coffee at Home

Neden Pour Over?

Bu yöntemin en büyük avantajı, sıcak suyu dökerken hızının, süresinin, su sıcaklığının ve kahveyle buluştuğu alanların kontrol edilerek kahve çekirdeklerini doğru miktarda suyla doğru hızda buluşturabilmesidir. Alternatif ekipmanlarla desteklenen bu işlemlerde örneğin Hario V60 Buono Kettle oldukça yaygın bir kullanıma sahip.

Hario V60 Buono Kettle
Fotoğraf: Hario V60 Kettle Buono

Tasarım olarak da oldukça ilgi çeken bu ekipmanlar nitelikli kahve dükkanları ve ev baristaları için olmazsa olmazlardan bazıları. Diğer yandan, Pour Over kahvenin avantajlarından bir diğeri de filtreleme işlemi için kendi tekniğinizi de geliştirme imkanı sunması. Mağaza bölümümüzde de görebileceğiniz gibi filtreyi kahvenin döküleceği kaptan yüksekte bir noktaya konumlandırdığınız sürece suyun dökülmesi, damlanması gibi süreçler için üzerine fikir yürütebileceğiniz çok geniş bir oyun alanına sahip olmaktasınız. Farklı ekipmanların ve demleme stillerinin de oluşmasında oldukça etkili olan bu durum neticesinde elinizdeki kahvelere dair çok daha derin aromalar keşfetmeniz mümkün.

Yazı Görseli: Coffee Science: How to Make the Best Pourover Coffee at Home

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir