Phthalates / Ftalatlar

Medya kanalları üzerinden de oldukça sık bir şekilde bilgilendirmelere konu olan bir katkı maddesi hakkında bilgi vermek gerektiğini düşünüyoruz.

Medya kanalları üzerinden de oldukça sık bir şekilde bilgilendirmelere konu olan bir katkı maddesi hakkında bilgi vermek gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle plastik yan ürünler (bardaklar, kapaklar vb.) kullanılma durumu olan, en azından online alışverişlerde ürün bilgisi kısmında gözümüzün aramasında, bulduğumuzda alışveriş tercihlerimizi doğru olacağı Ftalatlar (Phthalates) ya da ftalat esterler, ftalik asit esterleridir.

Phthalates / Ftalatlar

Genellikle plastiklerin esnekliklerini artırmak için eklenir. Özellikle Sert plastik olan polivinilkloriti esnek plastiğe çevirmede kullanılan ftalatlar plastiklere eklendiklerinde uzun polivinil moleküllerin birbirleri üzerinde kaymasına izin verirler. Suda çözünürlükleri düşük, yağda çözünürlükleri yüksek ve uçuculukları düşük, kanserojen maddelerdir ve özellikle erkeklerde kısırlığa neden olmaktadırlar. Bu özelliği nedeni ile prezervatiflerde kullanılmaktadır. Ancak hem kullanan, hem partneri için risk taşırlar. Bunun yanı sıra bebek oyuncaklarında pek çok türünün kullanılması 1999 yılından itibaren yasaklanmış, 2009 yılından itibaren Kaliforniya’da kullanımına sınır getirilmiştir. Bebeklerde ileriki yaşlarda kanser ve kısırlık riski ispatlanmıştır. Ayrıca, phthalate birçok kozmetik ürününde kokuların daha kalıcı olmasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Phthalates / Ftalatlar

Yapılan araştırmalara göre phthalate akciğerlere, böbreklere, karaciğere ve gelişmekte olan ceninin testislerinin gelişimine zarar verir. Hamile bayanların farkında olmadan kullanmış oldukları deodorant, parfüm, kozmetik ürünleri, oda spreyleri, temizlik malzemeleri ve kişisel bakım ürünlerinde bulunan phthalate hamilelikte gelişmekte olan erkek çocuklarına da zarar verebilmektedir.

Ayrıca, Chemical Watch haberine göre bir İtalyan araştırma grubu kapsül, mocha pot vb. araçlarla hazırlanan espressolardan alınan bazı kahve örneklerinde ftalatların ölçülebilir seviyede bulduğunu belirtmekte.

Kaynak: WikipediaChemical Watch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir