Papua Yeni Gine

Arabica, Robusta Kahvesi

Papua Yeni Gine kahvesi engebeli dağlarındaki Wahgi nehrinin etrafında ekilir ve yetiştirilir. Deniz seviyesinden ortalama 1200 metre ve üzeri yükseklikteki bölgelerde birkaç hektarlık alanlarda yetiştirilen Papua Yeni Gine kahvesi yumuşak tat ve dengeli canlılık barındırmakta.

Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine, Okyanusya kıtasında bulunan bağımsız bir devlettir. Yeni Gine adasının doğu kısmını ve civar adaların bir kısmını kapsar. Yeni Gine adasının batı kısmı ise Endonezya‘ya aittir.

Çekirdek Türü

Arabica ve Robusta kahvesi.

Papu Yeni Gine Kahvesi

Papua Yeni Gine Kahvesi

Üretimi 1.200.000 torbadır ve ağırlıklı oldukça geniş arazilerde yetiştirilir. Temiz, güzel kokan, son derece iyi ölçülendirilmiş ve değişken asitliğe sahip bir kahvedir. Organik olarak yetiştirilen diğer Yeni Gine kahveleri ise küçük çiftlik evlerinde, bu çiftçilerin kendi ilkel yöntemleri ile üretilmektedir ve bu kahvelerin en kalitelisi (Arona ve Sigri gibi) değişik, dolgun ve kompleks bir yapıdadır.

Papua Yeni Gine Kahvesi
Papua Yeni Gine Kahvesi Tight Texture, Low/Medium Acidity, Spiced, Woody, Torpical ve yer yer Tabbaco profillerini sunmaktadır. Ufak çiftlikler ve özel bahçelerde yetiştirilen kahvelere ek olarak devlete ait üretim çiftlikleri de kahve ticaretinde pay sahibidir. Üretilen kahvelerin büyük oranı yıkanmış Arabica Bourbon, Arusha ve Mundo Novo‘dan oluşur.

papua-yeni-gine-kahve
Dünya kahve ticaretinde %0.7’lik bir orana sahip üretimine Papua Yeni Gine’da %95 Arabica Old Typica, Bourbon, Arusha, Blue Mountain ve Mundo Novo çeşitleri yetişirken hasat dönemi Nisan  -Eylül ayları arasında yapılmakta.

Goroka

Deniz seviyesinden ortalama 1500 – 1900 metre yükseklikteki alanlarda yetiştirilen kahve en Complex yapıdaki Arabica kahveleri arasında yer almaktadır.

Enga ve Batı Yaka

1200 – 1800 metre yükseklikteki kuru tepelik alanlarda yetiştirilen kahve Low Acity, Spiced Nuts Tones profiline sahiptir.

Chimbu ve Jiwaka

Deniz seviyesinden ortalama 1600 – 1900 metre yükseklikte yetişen kahve Fresh Acity ve Soft Fruity profiline sahiptir.

Papua Yeni Gine Kahve Çiftçisi

Papua Yeni Gine Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. six8coffee
  2. blendnew
  3. crownedcoffee

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Papua Yeni Gine, Coffee Production in Papua New Guinea

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.