Panama

Arabica, Robusta Kahvesi

Medium Body, Sweet, and Round Cup profilindeki Panama kahvesi değeri az bilinen kahveler arasında denebilir. Ortalama 1000-1500 metre yükseklikte, özellikle Boquete bölgesinde, yetiştirilen kahveler oldukça parlak bir görüntüye, mükemmel dengeli ve koyu kakao/meyvemsi tatlar sunmaktadır. En ünlü kahvelerinden biri olan ve bir çok ödüle layık görülen Geisha kahvesi düşük gövde, turunç ve bal aromaları ile oldukça özel bir içim keyfine sahiptir.

Panama Kahvesi

Panama

Panama Orta Amerika‘da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan bir ülkedir. Başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Panamá şehridir.

Çekirdek Türü

Arabica ve Robusta kahvesi.

Panama Kahvesi

Üretimi 150.000 torbadır. Lezzeti, tatların dengeli oluşu ile öne çıkar ve Kosta Rika‘nın Tres Rios bölgesinde yetiştirilen kahveye benzer bir karakterdedir. Islak işlenmiş bir kahve olup, genellikle diğer kahvelerle karıştırılmak üzere kullanılır.

Yeşil Kahve Çekirdeği
Özellikle Arabica çekirdekleri için oldukça elverişli alanlara sahip Panama’da özellikle Chiriqui Province  bölgesindeki Boquete şehri kahve yetiştiriciliği konusunda oldukça önemli şehirlerden biridir.

Panama Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. circleofblue
  2. holapanamatravel
  3. interamericancoffee

Detaylı bilgi için: Vikipedi – PanamaCoffee Production in Panama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir