Nükleer Savaşta Bol Kahve İçin!

Evet, ilginç bir başlık, umarız doğruluğunu test etmek zorunda kalmayacağımız bir içerik…

Evet, ilginç bir başlık, umarız doğruluğunu test etmek zorunda kalmayacağımız bir içerik… “Nükleer Savaşta Bol Kahve İçin!” başlıklı yazıyı yayınlayan ise TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi.

Kahve çekirdeğinin faydaları içeriğinde öne sürülen argüman ‘Kahve, insanları radyoaktiviteye karşı koruyabilir‘.

Nükleer Savaşta Bol Kahve İçin!

Bombay’daki Bhabha Atom Araştırmaları Merkezi (Bhabha Atomic Research Centre, BARC)nde görevli bir ekip, 471 fareye değişen dozlarda kafein aşılayıp daha sonra 7,5 gray ölçeğinde gama ışınımı verdiler. Bu, genellikle öldürücü bir doz. Ancak, aradan 25 gün geçtiğinde, kendilerine ışınımdan bir saat önce kilo başına 80 miligram kafein aşılanan farelerin canlı kaldıkları gözleniyor. Kafein aşılanmadan aynı dozda ışınım verilen 196 farenin ise hepsi ölüyor. Daha yüksek dozlardaki kafein (kilo başına 100 miligram) aşılanan ve hatta ışınımdan yarım saat önce kafein verilenler farelerin de hayatta kaldığı not ediliyor. Buna karşılık kilo başına 50 miligram gibi düşük bir doz, radyasyona karşı korumuyor.
Aynı şekilde, ışınım aldıktan sonra içilen kahve de yararsız. Araştırmayı yöneten Kachadpillill C. George, kafeinin beden ışınıma maruz kaldıktan sonra hücrelerde oluşan hidroksil radikallerle etkileştiğini söylüyor.

Araştırmacıya göre bu etkileşim, radikallerin hücrelere zarar vermesini ve örneğin kemik iliğinde kan hücreleri üretilmesi gibi önemli beden işlevlerinin durmasını önlüyor olabilir. George, kafeinin koruyucu etkisinin daha iyi anlaşılmasıyla radyasyonun kanser tedavisinde daha etkili bir biçimde kullanılabileceğini söylüyor. Öteki araştırmacılarsa deney sonuçlarının yorumlanmasında daha dikkatli davranılması gerektiğini vurguluyorlar.

Kahve Çekirdeğinin Faydaları

Bir fincan taze kahvede yaklaşık 80-100 miligram kafein bulunuyor. Hazır kahvede bu oran biraz daha az. Bu durumda, kafeinin radikallerle etkileştiği kanıtlanmış olsa bile, 70 kiloluk bir insanın faredeki koruyucu dozu oluşturabilmesi için en az 100 fincan kahve içmesi gerekiyor.

Kaynak: New Scientist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir