Nikaragua

Arabica Kahvesi

Nikaragua kahvesi, Caturra, Bourbon, Maracatú (deneysel), Maragogype, Pacamara, Javanica (deneysel), Catuaí ve Catimor gibi varyetelerden oluşmaktadır. Büyük çiftlikler, kooperatifler ve küçük çiftlikler arasında dağılım gösteren kahve üretimi bazı büyük kahve üreticiler özel işlemler gerçekleştirse de çoğunlukla geleneksel yöntemlerle sürdürülmektedir.

Nicaragua Kahvesi

Nikaragua

Nikaragua, resmi adıyla Nikaragua Cumhuriyeti, Orta Amerika‘nın en büyük ülkesidir. Ülke, kuzeyde Honduras, güneyde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir. Başkenti Managua‘dır ve nüfusun yaklaşık beşte biri bu kentte yaşamaktadır.

Nikaragua Kahvesi

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

Nikaragua Kahvesi

Üretimi 1.400.000 torbadır. Basit bir asitliği olan oldukça lezzetli ve hoş karaktere sahiptir ancak genellikle klasik Merkez Amerikan kahvesinden pek ayırt edilmez. Yaklaşık 400.000 kadar kahve çitfliğinin bulunduğu Nikaragua’da çiftliklerin %80’i 3 hektardan az toprağa sahiptir.

Ortalama 800-1900 metre yükseklikte yetiştirilmekte olan kahveler yetiştirildikleri bölgenin has aroma profilini sunmaktadır. Nikaragua ekonomisi için önemli bir yeri olan kahve üreticiliği ve ticaretine her ne kadar iklim ve siyasal nedenlerden ötürü gereken önem gösterilmemiş olsa da dünya üretim sıralamasında 13. sırada yer almaktadır.

Nueva Segovia
Structured, High Acity, Balanced Seet, Complex Hearby, Fruity profiline sahip en özel kahveler Nikaragua’nın bu bölgede yetiştirilmektedir.

Jinotega
En popüler Nikaragua kahvesidir. Kahve üretiminin yoğunlukla gerçekleştirildiği bölgedeki kahveler genelde High Acity, Light Texture, Cacao, Berry tonları sunmaktadır. Apanas Gölü civarında 1255-1355 metre yükseklikte yetiştirilen kahveler kahve severler “kahve çiftliklerinin cenneti” olarak ifade edilmektedir. Özellikle, bu bölgede yer alan Dr. Elena Mierisch tarafından kurulmuş olan San Jose çiftliğinde üretilen kahveler 2015 yılında dünyanın en iyi 10 kahvesi sıralamasına girmiş, Cup of Exalance listelerinin ilk sıralarına yerleşmiştir.

Estelli
Yüksek kalitede kahvelerin yetiştirildiği ancak diğer bölgelere kıyasla daha az bilinen Estelli, Good Balanced, Velvety Texture, Flowery ve Fruity tonlarına sahip çekirdeklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Madriz
En az kahve üretimine sahip bölgelerden biridir.

Matagalpa
Nikaragua’nın itibarlı kahvelerindendir biri olan Matagalpa, Lemon Acity, Delicated Flowery ve Sweet tonlarına sahiptir. Yetiştirildiği bölgenin adı ile satılmaktadır.

Nikaragua Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:
ifad
whencoffeespeaks
bloomingtononline
humanosphere
mondodelcaffe

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Nikaragua, Coffee Production in Nicaragua, Buzzkill? How Climate Change Could Eventually End Coffee, Nicaragua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir