Meksika

Arabica Kahvesi

En çok bilinen Chiapas ve Oaxacan Plumas başta olmak üzere Meksika kahvesi karakteristik olarak çok belirgin özellikler taşımazlar ve orta kalite Brezilya çekirdeklerine eş değer görülebilirler. Bunda, nitelikli kahve üretiminden ziyade ticari olarak Brezilya gibi büyük kahve zincirlerine yönelik çalışmalar yürütülüyor olmasının etkisi oldukça büyük. Özellikle Chiapas kahvesini ele aldığımızda, Guetamala Huehuetenango’ya benzer özellikler yakalamak mümkün.

Maksika Kahvesi
Ağırlıklı olarak küçük çiflikler yetiştirilen kahveler yoğunlukla ülkenin güneyindeki Veracruz, Oaxaca ve Chipas eyaletlerinde yetiştirilmekte. 100.000’den fazla çiftliğin bulunduğu bu bölgeler Meksika’yı dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri yapmaktadır.

Kahve Çuvalı
Koyu kavrulduğu zaman oldukça belirgin bir aroma ve derin bir tat sunabilen Meksika kahvesi ağırlıklı olarak harmanlarda kullanılmakta. Yüksek rakımlarda yetiştirilen Meksika kahveleri “Altura” olarak sınıflandırılır ve işaretlenirler.

Meksika

Meksika veya resmi adıyla Birleşik Meksika Devletleri bir Latin Amerika ülkesidir.

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

Meksika Kahvesi

Üretimi 4.200.000 torbadır. Birçok Meksika kahvesi ülkenin güneydoğu bölgesinde üretilip ülkenin diğer bölgelerine gönderilir. Güneydoğu bölgesinde, kıta daralarak doğuya doğru döner. Merkez sıra dağlar girdabında bulunan Vera Cruz eyaleti, genelde ova kahvesi üretir. Fakat bu kahve Altura Coatepec olarak adlandırılır. Bu isim dağlık bir bölgenin kenarındaki şehrin ismidir ve oldukça iyi bir üne sahiptir. Diğer Vera Cruz kahveleri ise, Altura Orizaba ve Altura Huatusco bölgelerinde yetiştirilir. Chiapas eyaletindeki kahve Meksika’nın güney doğu kıyısında, Guatemala sınırı yakınında yetiştirilir.

Kahve Meyvesi
Altura: İspanyolcada “Yükseklik” anlamına gelir ve Meksika kahvesini tarif eder. Bu kahve yüksek ve dağlık alanlarda yetiştirilir.

Chiapas

Güney Meksika’da yetiştirilen bir kahvedir. En kaliteli Chiapas kahvesi, Guatemala’ya sınır durumunda olan Meksika’nın güney doğu kıyısında yetiştirilir ve üretildiği kasaba olan Tapachula adı altında sunulur. Chiapas ve Tapachula kahvelerinin en kalitelisi, sert asitliğe, lezzetli bir tada sahiptir. Oaxaca ve Vera Cruz eyaletlerinde üretilen kahveler en iyi bilinen Meksika kahveleridir.

Coatepec

Meksika’daki, Vera Cruz eyaletinin merkez sıra dağlarının kuzey yamacında, yıkanarak işlenmiş kahvenin adıdır.

Oaxaca

Güney Meksika’da Oaxaca eyaletindeki kahvenin adıdır.

Primo Lavado

Meksika kahvesinin bir derecesidir ve ülkenin bir çok hoş kahvesini içerisinde barındırır.

Meksika Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. spilling-the-beans
  2. trans-americas
  3. haasintheworld
  4. history
  5. selvamayacoffee

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Meksika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir