Madagaskar

Arabica, Robusta Kahvesi

Üretiminin 90%’ı Arabica çekirdeklerinden oluşan Madagaskar kahvesi kahve yetiştiriciliğine elverişli yapısı dolayısı ile günümüzün hızla yaygınlaşan kahveleri arasında yer almakta. Düşük üretim kapasitesine sahip olsa da özellikle Robusta çekirdeklerinde de oldukça kaliteli kahveler üreten Madagaskar, ağırlıklı olarak ihracatını Fransa’ya gerçekleştirmekte.

Madagaskar

Madagaskar ya da resmi adıyla Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde Hint Okyanusu‘nun batı kısmında yer almaktadır. Mozambik Kanalı ülkeyi Afrika ana kıtası ile birbirinden ayırmaktadır. Madagaskar adası, dünyanın dördüncü büyük adası konumundadır. Ülke ada ülkesi olması nedeniyle sınır komşusu bulunmamakta olup, en yakın anakara ülkesi adanın batısında yer alan Mozambik‘tir. Bunun haricinde komşu ada ülkeler ise kuzeybatıda Komor Adaları ve Fransa denizaşırı bölgesi Mayotte, doğuda Mauritius ile yine Fransa denizaşırı bölgesi olan Réunion adalarıdır. Ülkenin başkenti Antananarivo‘dur.

Çekirdek Türü

Arabica ve Robusta kahvesi.

Madagaskar Kahvesi

Madagaskar Kahvesi

Üretimi 700.000 torbadır ve adanın birçok bölgesinde yetiştirilir. En ünlü olanı Kouillou çeşitleridir ve bunlar oldukça farklı tatlara sahiptir. Özellikle Fransa‘da oldukça değerlidirler.

Madagaskar Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. homeroastcoffee

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Madagaskar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir