Çağatay Gülabioğlu

Kavurma mekanı Probador Colectiva ile leziz kahveler sunmaya, tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor.

Pahalı bir lokantaya gittiğinizi düşünün… Bir şişe şarap istiyorsunuz. Size aylar öncesinden mantarı açılmış bir şarap getiriyorlar. Üstüne üstlük kadehinizdeki şarabın üzerine bolca kaynamış süt ekliyorlar… ve de bir avuç şeker. Kandırıldığınızı düşünür ve olay çıkarırsınız değil mi? Şimdi bu sahneyi aynen alıp zincir kahve evlerindeki, pahalı cafe’lerdeki ya da otel lobilerindeki ya da kendini ’iyi’ olarak tanımlayan restoranlardaki kahve sunumuna aktaralım. Hiçbirimizin sesi çıkmaz değil mi? Aslında, birkaç yıl öncesine kadar ‘çıkmazdı’ demek daha doğru olur. Bu nedenle, Specialty Coffee’yi ‘kaliteli ve lezzetli kahveye sahip çıkma hareketi‘ olarak tanımlamak ve peşinde olduğumuz tutkuyu daha iyi anlatabilmek için gerçekçi bir örnek olarak görüyoruz..

Çağatay Gülabioğlu

Kendisi ile yaptığımız tüm sohbetlerde kahve konusunda ufkumuzu daha da geliştirdiğimizi, gerçekten ‘kahve tutkusu‘nun ne demek olduğunu tekrar tekrar hatırladığımızı söylemeliyiz. Tüm bu bilgi birikimin ardında elbette bu birikimi sağlayacak güzel de bir kaynak olmalıydı. İşte, Çağatay’ın Ankara‘daki Locus Solus‘un (Ekşi Sözlük: Locus Solus) ardından ilk olarak Yeni Çarşı Caddesi üzerinde açtığı, İstanbul‘daki ilk third-wave coffee house markası Kronotrop‘un da hikayesi böyle başladı. Sonrasında, elbette tüm hikayelerde olduğu gibi olaylar gelişti ve şimdiki yeri olan Cihangir’e taşıdığı mekan ile birbirinden güzel kahveler sunmaya, baristalara bir başlangıç olmaya devam etti. Şimdilerde ise speciality coffee‘nin Türkiye’deki geleceği ile ilgili yeni fikirlerin heyecanı içerisinde olmasının yanında Kronotrop‘un Master Roaster‘lığına devam etmekte. Hemen yeri gelmişken ekleyelim, kendisi 2014 Türkiye Kahve Kavurma (Roasting) Şampiyonu ve SCAE Türkiye Eğitim Müdürü ve şimdilerde de The World Coffee Roasting Championship için gün saymakta.

1 değelendirme

  1. Nitelikli kahvenin Türkiye'deki öncülerinden

    Kronotrop’dan sonra şimdilerde Probador Colectiva ile şahane çekirdekleri kavurarak sunmaya başladı. Kesinlikle denenesi, alınası ve devamı getirilesi bir portföye sahip.

Oyla ve bir değerlendirme ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hanımeli Sokak 69
34400 İstanbul TR
Get directions