Kosta Rika

Arabica Kahvesi

“Zengin Sahil” anlamında kelen Costa Rica, Orta Amerika’nın da en zengin ülkeleri arasında. Yerel tabiri ile “finca“ların dışında büyük kahve zincirlerine ait bir çok çiftliğinin de bulunduğu Kosta Rika’da kahveler ortalama 1200-1800 metre yükseklikte, yoğunlukla Tarrazu, Volcan Poas, Central Valley, Tres Rios, Heredia, Alajeula, Naranjo bölgelerinde yetiştirilmektedir. Caturra, Catuai varyetelerine sahip Kosta Rika kahvesi aroma, kıvam ve lezzet olarak oldukça yumuşak ve temiz bir içime sahiptir.

Farklı demleme yöntemlerini rahatlıkla deneyebileceğiniz Kosta Rika kahvesi olgun, temiz bir görünüme ve yüksek asiditeye sahiptir ve bu nedenle Merkez Amerika kahveleri arasında en çok tercih edilen kahveler arasında yer almaktadır. Yüz ölçümü olarak oldukça küçük bir ülke olmasına karşın önemli bir kahve ticaret potansiyeline sahip olan ülkede kahve özellikle başken San Joe ve çevresindeki şehirlerde yetiştirilmektedir. Volkanik toprakların ve kahve meyvesi için ideal ikliminin etkisi ile floral tatlara tutkun kahve severler için ilk sırada yer alan Kosta Rika’da en ünlü kahvenin üretildiği dört şehir San Marcos de Tarrazu, Tres Rios, Heredia ve Alajuela‘dır.

Genel olarak kahvenin sahip olduğu tatsal özellikler üretildiği bölgeden ziyade deniz seviyesinden ne kadar yüksek bir konumda yetiştirildiğine göre değişkenlik göstermektedirler. Ancak, Kosta Rika kahveleri için bu durum biraz değişkenlik gösterebilmektedir.

Kosta Rika Kahvesi

Kosta Rika

Kosta Rika, bir Orta Amerika ülkesidir. Kosta Rika adı İspanyolcada zengin sahil anlamına gelmektedir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Büyük Okyanus‘taki toprağı Cocos Adası Ulusal Parkı dolayısı ile Güney Amerika ülkesi Ekvador‘a komşu sayılmaktadır. Ayrıca Kosta Rika, ordusu bulunmayan az sayıdaki ülkelerden biridir.

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

Kosta Rika Kahvesi

Üretimi 2.000.000 torba. Merkez Amerikan kahveleri içerisinde en çok tercih edilenidir, bunu nedeni kuvvetli asitliği, olgun ve temiz görünümü olmuştur elbette. Kosta Rika kahvesi genel olarak başkent San Joe‘nin çevresindeki şehirlerde yetiştirilir. En ünlü kahvenin üretildiği dört şehri San Marcos de TarrazuTres Rios, Heredia ve Alajuela‘dır, ancak üretildiği bölgelerden ziyade bu bölgelerin deniz seviyesine olan yüksekliği kahvenin tadını belirlemedeki en önemli faktördür.

kostarika

Kosta Rika’da kahveler çoğunlukla yetiştirildikleri çiftlik, arazi veya kooperatif üzerinden değerlendirilir. Genelde ihracatçılar bu bilgiye sahip olsalar da, Belle Vista ve La Minita gibi ünlü arazi kahvelerinin dışında, arada bir tüketiciye de geçer.

Orta Amerika kahveleri için standart niteliği taşıyan Kosta Rika kahveleri özellikle sahip olduğu parlaklığın yanı sıra sundukları kırmızı meyve aromaları ve yüksek kavrulma derecelerine müsait yapıları ile kendine hayran bırakmaktadır. Single origin anlamında takdir toplamanın yanı sıra tamamlayıcı olarak birçok blend içerisinde de yer edinmektedir.

Yürürlükteki çevre yasaları sebebiyle fermantasyon sonrasında artakalan atık su doğal bakterilerle işlenerek ülkenin deniz ve nehirlerine geri kazandırılmakta hatta kimi zaman bakterilerin oluşturduğu gazlar ısınma amacı ile değerlendirilmektedir. Bu ve buna benzer diğer projeler kahve kalite standartları ve sürdürülebilirlik çalışmaları için oldukça başarılı bir örnek teşkil etmektedir.

Alajuele

Kosta Rika’nın en iyi kahvelerinden biridir.

Heredia

Kosta Rika’nın en iyi kahvelerinden bir diğeridir.

La Minita

La Minita çiftlik evi tarafından özenle ve titizlikle üretilen oldukça özel ve kaliteli bir kahvedir.

Tarrazu/ San Marcos de Tarrazu

Kosta Rika’nın en kaliteli toprak yapısına ve yükseltilerine sahip bölgede yetişen kahve ülkenin en itibarlı kahvesi olarak nitelendirilmektedir. Genellikle bölgeler doğa koşulları sebebiyle kalitede farklılıklar gösterse de Tarrazu kahveleri çoğu zaman berraklığını ve elma sirkesi ile hafif kırmızı meyve aromalarını koruyarak sabit kalitede bir hasat, temiz bir içim sunmaktadır. Toplam kahve üretiminin neredeyse %35’ini sağlayan Tarazzu bölgesi deniz seviyesinden ortalama 1000-1800 metre yüksekliktedir.

Volcan Poas

Tarrazu bölgesinde yetiştirilen kahvelerden daha meyvemsi tatlara sahiptir. Yer yer tütsülü toprak tadının da eşlik ettiği kahveler oldukça yumuşak içimlidir.

Tres Rios

Diğer bölgelere kıyasla daha yumuşak içimli, daha dengeli özellikte kahvelere ev sahipliği yapan bölge Kosta Rika’da single origin olarak en çok değer biçilen kahveleri ile ünlüdür. Irazu Volkanı civarı zengin toprak yapısı ile belirgin kılınan tropikal aromalar ve asidite nüanslara sahip kahveler oldukça ideal bir içim sunmaktadır.

Central Valley

The Central Valley San Jose, Heredia ve Alajuela’yi kapsayan bölgenin geneline verilen isimdir Bu bölgede yetiştirilmekte olan kahveler ülke üretiminin %15’ini oluşturur.

West Valley

Ülke kahve üretiminin %25’ini sağlayan bölge Primarily Villalobos ve Villa Sarchi varyetelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Guanacaste

Alajuela, Guanacaste ve Puntarenas şehirlerinin bulunduğu bölge diğer bölgelere nazaran çok daha soğuk dağ zirvelerine sahiptir. Toprak yapısı son derece zengin olan bölge kahve yetiştiriciliği için oldukça verimli bir özelliktedir.

Turrialba

Kahve, kakao ve muz yetiştiriciliği ile ünlü bölge Caturra ve Catuai varyetelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Orosi

100 yıldan uzun zamandır kahveye ev sahipliği yapan bölge kahve meyvesi için oldukça ideal özelliklerdedir.

Coto Brus

San Vito, Sabalito, Agua Buena, Limoncito ve Pittier bölgelerini kapsayan Coto Brus, Brunca içerisinde yer almaktadır. Düzensiz yapısı, zengin toprağı ile kahve için oldukça elverişli yerler arasındadır.

Perez Zeledon

Vadilerle çevrili bölge oldukça düzensiz bir yapıdadır, temiz su ve nehirlerle zenginleşen Perez Zeledon böglesi Caturra ve Catuai varyetelerine ev sahipliği yapmaktadır.
Kosta Rika Kahvesi

Kosta Rika Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. mydestination.com
  2. landsinlove
  3. wikipedia
  4. wikimedia
  5. dunnbrothers

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Kosta Rika, Coffee Production in Costa Rica, Costa Rican Coffee: The real secret to Pura Vida, Coffee in Costa Rica, Coffees from the Americas : Costa Rica

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.