Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Arabica, Robusta Kahvesi

Kongo kahvesi genel olarak ülkenin doğusunda, Kongo ile birlikte Ruanda, Burundi ve Uganda arasında paylaşılmış olan Kivu bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu bölge endüstriyel tarım ve yeraltı kaynakları açısından oldukça zengin özelliklere sahiptir.  10000’den fazla kahve çiftliğinin bulujnduğu bölgedeki küçük ölçekli çiftlikler kooperatiflerce dünya pazarına sunulmaktadır.

80’lerin sonunda 120.000 tona yaklaşan üretim kapasitesi 1997 yılında iç savaşın, 1998’de ise kahve meyvelerini etkileyen hastalıklar nedeniyle oldukça düşmüş ve çiftçileri kahvelerini kaçak olarak Ruanda üzerinden satmaya zorlamıştır. 2000’lerde iç savaşın durulması tekrar kahve üretimini canlandırsa da asıl gelişme 2010 yılında devreye sokulan kahve sektörüne yönelik canlandırma programları ile sağlanmıştır. Her ne kadar bu programlar neticesinde 1989 yılındaki üretim seviyesine yaklaşılsa da devlet tarafından uygulanan yüksek vergilendirme, politik dengesizlik, tarımsal hastalıklar gibi faktörler kahve yetiştiriciliğini olumsuz bir şekilde etkilemeye devam etmektedir.

Bourbon cinsi Arabica çekirdeklerinden oluşan Kongo kahvesi yüksek asiditeye, geniş gövdeye, narenciye ve toprağımsı aromalara sahiptir. Yer yer erik ve çikolata tadı veren temiz bir içimi vardır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya, Zambiya, Angola, Kongo Cumhuriyeti ve 40 km’lik bir sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kinşasa‘dır. Ülke yüz ölçümü açısından Afrika kıtasının Cezayir‘den sonra en büyük ikinci, nüfus açısından da en büyük dördüncü ülkesi konumundadır.

Çekirdek Türü

Arabica ve Robusta kahvesi.

Kongo Kahvesi

600.000 torba üretimi bulunmaktadır. Gövde yapısı ve toprağımsı tat profili ile Kamerun kahvesine benzemektedir ve ağırlıklı olarak Fransa başta olmak üzere Avrupa’ya ihraç edilir.

Üretim çoğunlukla 1400 – 2000 metre yüksekliğindeki alanlarda gerçekleştirilir ve Eylül – Ekim ayları arasında hasat edilir.

Kongo Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. sweetmarias
  2. theculturetrip
  3. marketplace

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Coffee Production in Democratic Republic of the Congo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.