Kolombiya

Arabica Kahvesi

Kolombiya kahvesi Supremo başta olmak üzere farklı bölgelerde yetiştirilmekte ve farklı işleme yöntemleri sonrasında gemi ile gönderilmektedir.

Kolombiya

Kolombiya ya da resmî olarak Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika‘da yer alan bağımsız, üniter ve anayasal bir cumhuriyettir. 32 alt departmandan oluşmaktadır. Başkenti, ülkenin orta bölümünde yer alan Bogotá şehridir.

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

Kolombiya Kahvesi

11.000.000 torba üretime sahip, MedellinErmeni ve Manizale ile beraber MAM adıyla satılır, kahve yetiştirilen alanlar ülkenin merkezi üç kısımdan oluşmaktadır ve bunlar kuzeyden güneye üç adet sıradağlardır. Merkez ve doğu sıradağlar en iyi kahvenin bulunduğu alanlardır. Kolombiya Kahve Federasyonu tarafından ihraç edilen standart Kolombiya kahvesi ıslak işlenmiş kahvedir ve küçük kaplara konarak öğütülür ve pazar adına ya da bölgesine göre değil kalite derecesine göre satılır, en kalitelisi Supremo‘dur. Kalite dağılımı, mükemmel, iyi yetişmiş, klasik, hafif meyve tadında Latin amerikan kahvesinden, sıradan fermente yan ürün olan meyve tadındaki kahveye doğrudur.

Kolombiya Kahvesi

Bazı arazi ve kooperatiflerden sağlanan kahve ve özel kurulmuş değirmenlerden elde edilen kahveler gibi botanik türler de bölgeler tarafından satılabilmektedir ve Burbon bunlar arasında en iyisidir.

Güney Kolombiya’nın Narino eyaleti, Kolombiya kahvesinin en çok üretildiği yerdir.

Bogota

Kolombiya’nın başkentini çevreleyen bölgelerdeki kahvedir.

Bukaramanga

Bulunduğu bölgedeki kasabanın ismiyle bilinir ve yumuşak kahve tohumundan üretilir. Sumatran kahvesi ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olup, ağır gövde, düşük asitliği ve zengin tat tonları vardır.

Cucuta

Kolombiya’nın kuzey doğusunda yetişen bir kahve olmasına rağmen genellikle Marakaibo ve Venezuela‘ya gemiyle gönderilir.

Supremo

Kolombiya’nın en kaliteli kahvesidir.

Extra

Kolombiya’nın ikinci en iyi kahvesidir.

Exelso

Kolombiya kahvesinin en iyi (supremo) ile ikincil iyi (ekstra) kahvenin birleşiminden oluşan bir derecesidir.

Narino

Güney Kolombiya’daki bir bölgede özel olarak üretilen kahvedir.

Kolombiya Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel

  1. genovese
  2. cdkn
  3. theroasterie

Daha detaylı bilgi için: Vikipedi – Kolombiya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir