Kahvenin Yıldızları

Kahveye dair ülkemizde de düzenlenen yarışmaların global ayağında bu yılın yıldızları Chad Wang ve Arnon Thitiprasert oldu. Uzakdoğulu baristaların her yıl kalite ve beceri çıtasını daha da yükselttiği yarışmaların birincilerini daha yakından tanıyalım.

Kaynak: Barista Magazine

Chad Wang

Bu yıl Haziran 2017’de Budapeşte’de düzenlenen etkinlikte Tayvan’dan Chad Wang şampiyon oldu. Önceki şampiyonlara bakıldığında da yine Uzakdoğu ülkelerinin başarılı olduğunu görüyoruz.

Şampiyonada yarışmacılar, filtre kahve demleme ve sunum hünerlerini sergiliyorlar. İki farklı turdan oluşan şampiyonanın ilk turunda yarışmacılar, iki farklı serviste üçer adet kahve demler ve sunumunu gerçekleştirir. Bu ilk turda tüm yarışmacılar, organizatör tarafından belirlenen kahveyi kullanır. İlk turda en yüksek puanı alan altı yarışmacı, istedikleri kahveyi kullandıkları final turunda sunumlarını gerçekleştirdikten sonra o yılın şampiyonu belirlenir.

Bu yıl şampiyon olan Chad Wang, hem ilk turda hem de final turunda tam puana yakın puanlar almıştır. Tayvanlı şampiyonu, Avusturyalı ve Alman rakipleri izlemiştir.

Kaynak: Interview to Arnon Thitiprasert, the 2017 WLAC Champion!

Arnon Thitiprasert

Aynı etkinlik kapsamındaki Latte Art yarışmasında şampiyon Taylandlı Arnon oldu. Bu yarışmada, sunum ve desen ön plana çıkıyor. Baristalar, Art Bar adı verilen ilk turda kendilerine özgü bir tasarımla yarışmaya başlıyorlar. Ardından Latte Şampiyonasına geçiliyor ve iki farklı sunum hazırlamaları isteniyor. İki aşamada aldıkları puanlar toplanarak, ilk 12 yarışmacıyla yarı final turuna geçiliyor. İki farklı gruba ayrılan yarışmacılardan en başarılı ilk altısı final turunda yoluna devam ediyor.
Final turunda en yüksek puanı toplayan yarışmacı şampiyon ilan ediliyor. Bu yılın şampiyonu Arnon Taylandlı… Kendisine ve diğer tüm yarışmacılara yaratıcı uğraşlarından ötürü teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir