Kahvenin Kendisi Bünyeye, Telvesi Doğaya…

Günümüz dünyasında klasikten kaçış, alternatife yönelme hareketi hayatın her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Kaçışımız dayatmalardan ve olumsuzluklardan kurtulmak adına başladı, kaçabildiğimizi fark ettiğimizdeyse, bu kaçış aslında bir savaşa dönüştü. Artık kimse hiçbir yere gitmiyordu, kaçan tek şey olumsuzluklardı…
Geçtiğimiz günlerde Erciyes Üniversitesi’nden gelen bir haber şaşkınlıkla dolu bir sevinç yaşamızı sağladı. Habere göre, Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan 7 kişilik bir ekip, filtre kahveden biyodizel araç yakıtı üretmeyi başardı.

Keyiften İhtiyaca Kahve Telvesi

Proje koordinatörü Yard. Doç. Dr. , açıklamasında Türkiye’nin petrol kullanımı nedeniyle dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla çalışmalarını yürüttüklerini ve başarıya ulaştıklarını aktardı. Ayrıca projede kullanılan kahve atıklarını elde etmek üzere Kayseri il sınırları içerisinde Talas İlçe Belediyesi’nde bulunan kafelerden yardım aldıklarından söz etti. Buna göre ilçedeki kafeler her hafta ürettikleri kahve atıklarını kendilerine teslim ediyordu. Bilime ve araştırmaya verdikleri önem ve süreklilik arz eden bir emek sarf ettikleri için ilgili işletmeleri de tebrik etmek gerekiyor.

Kahve Posası
Görsel: 10 Smart Uses For Used Coffee Grounds

Uzun ve özverili bir çalışma sonucunda Atabani koordinatörlüğündeki 7 kişilik ekip, suyundan arındırılmış kahve atığının, yağını ayrıştırarak biyodizel yakıt üretirken, aynı atığın kalanından biyogaz üretip, atıl duruma gelmiş kısmını ise yüksek azot oranı nedeniyle gübre olarak kullanmayı uygun görmüş. Bu çalışmayla hem evsel atıkların doğayı kirletmesi önlenirken, temiz yakıtların kaynakları arasına bir yenisi eklenmiştir. Böylelikle biz kahve severler benzinli veya dizel araçların egzoz dumanına daha az maruz kalarak açık havada kahve keyfine varmamıza katkıda bulunmuşlardır. Kendilerine bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ve tebriklerimizi iletiyoruz.

Doğal Gübre Olarak Kahve!

Kahve telvesinde bulunan yüksek azot miktarı akademik olarak da kanıtlanmış bir husus. Bilindiği gibi, ülkemiz genelinde doğal gübre üretimine yönelik adımlar atılıyor, son zamanlarda en revaçta olanıysa solucan gübresi. Solucan gübresi toprağı 3 yıl içerisinde %70 oranında yenileyerek, tarımda verimi artırırken ürünlerin de sağlıklı olmasını sağlıyor. İşte bu minik işçiler, kahve telvesine bayılıyor, kahve telvesi bu miniklerin hem üreme hızını hem de gübre üretme hızını artırıyor. Aynı zamanda da gübreyi azot yönünden zengin hale getiren kahve telvesi, gübre kalitesini yükseltiyor. Endüstriyel anlamda bu işi yapmayabilirsiniz, ancak evinize kuracağınız küçük bir ekosistemle, hem evsel atıklarınızı değerlendirir hem de balkon bitkilerinizi veya küçük seranızı doğal gübreyle destekleme imkanı bulabilirsiniz. Gübre deyince burnunuza kötü kokular gelebilir, merak etmeyin solucanlar veya gübrelerinde hiçbir koku olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir