Uzun bir liste var karşımızda. Öncelikle, çoğunlukla Starbucks sayesinde farkındalığı artan kahve demleme yöntemleri ve çekirdek çeşitlerinin dışında sayılamayacak, hepsini denemek için epeyce zaman harcamamız gerektiğini bilmekte fayda var. Bir kahve dükkanına gittiğinizde öncelikle tavsiyemiz “her zamanki”nden içmeyi bir süreliğine bırakmanız, karşılaşacaklarınızdan memnun kaldığınızda ise yeni teknikleri ve çekirdekleri takip etmeniz.

Kahve Demleme Ekipmaları
Görsel: dribbble

Temel tat alışkanlıkları, vakit gereksinimi sizi yıldırmasın. Kahve dükkanlarında, menülerde gördüğümüz hemen hemen aynı olan içerikler elbette ortak zevklerin ürünü, müşterilerin çoğunluğunca tercih edilmesi muhtemel içerikler.

Kahve Demleme Yöntemleri ve Kişisel Tercihler

Eğer 3. dalga‘dan bahsediyorsak biraz risk almanız, yeni kahve demleme yöntemleri denemeniz ve kendi çekirdek portföyünüzü oluşturmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur, bize sadece tekrar hatırlatmak düşsün.

Demleme Yöntemleri
Fotoğraf: Eric Faust of the Duluth Coffee Company

Bu yazıda adım adım kahve demleme yöntemleri ve özelliklerine ait koca bir listeyi tamamlayacağız. Her demleme yönteminin ardından da bir kaç öneride bulunarak, en azından yeni tatlar denemeniz için biraz olsun etki yaratmaya çalışacağız. Yöntemlerin dışında kahve çekirdekleri ile ilgili ayrıca bilgi almak için Üretici Ülkeler yazımızı tavsiye ederiz.

Demleme Yöntemleri Tablosu
Yüksek boyutlu görüntü için: The Compendious Coffee Chart

Yöntemler

Yöntemler ile ilgili çekirdeklerin öğütülmesinden, eklenen malzemeler ile ilgili alternatif önerilere mümkün olduğunca kendi tatlarınızı bulmanıza yönelik içeriklerle listeyi zenginleştireceğiz. Şimdiden bol keyifler, güzel kahveler.

Görsel: atbreak

orum

  1. kesfikahve

   Merhaba @dyg ilgin için çok teşekkürler, çok yerinde bir soru (: Devamı bir türlü gelemedi serinin. Ancak, pour over ve chemex ile ilgili iki yazıyı önerebilirim şu an için. Diğerleri ne zaman yayına hazır olur emin değilim :/

 1. Lifemania

  Devamını 2 yıldır sabırsızlıkla bekliyorum 😉

  1. kesfikahve

   @Lifemania, taze taze AeroPress yazısını önerebilirim o halde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir