İstanbul Kahve Festivali Sonrası…

4 gün boyunca İstanbul’u kahve kokusu sardı!

4 gün boyunca İstanbul’u saran kahve kokusundan, ellerinde kahveleri dolanan ve tüm günü yine kahve konuşarak geçiren, tam tamına 14.270 kişiden, dsm group tarafından 25-28 Aralık‘ta ilki düzenlenen bir etkinlikten İstanbul Kahve Festivali, ICF 2014‘ten bahsediyoruz. İlki düzenlenen bir etkinlikte elbette bir takım aksilikler olacaktır, ancak tüm yapacağımız yapıcı eleştirilerin dışında Keşfi Kahve olarak halimizden gayet memnunduk. Evet, neler yaşadık, neler gördük, neler dinledik, neler tattık ve neler öğrendik anlatmaya artık başlayabiliriz.

İstanbul Kahve Festivali

Öncelikle neden etkinliğe gitmeliydik sorusuna, etkinliğe ait web sitesinde sunulan bir liste üzerinden cevap verelim.

 • Dünyanın farklı bölgelerinin kahvelerini tatmak, keşfetmek
 • Yerli-yabancı profesyonel baristaların hazırladığı kahvelerin tadına bakıp showlarını izlemek
 • Evde kaliteli kahve yapımını öğrenmek ve gerekli aletleri satın alabilmek
 • İmza yiyecek ve içeceklerin tadına varmak
 • Yeni yıl hediye alışverişi yapmak
 • Müziğin keyfini çıkartmak (çıkaramadık)
 • Özel sergiyi ziyaret etmek
 • SCAE Türkiye Kahve Şampiyonası’nı izlemek
 • Sektör uzman ve yönlendiricileri ile biraraya gelmek
 • LAB.lere katılıp sektörün duayenlerinden kahve ile ilgili bilgi almak
 • Cupping, tasting, kavurma gibi atölye çalışmalarına katılmak (katılamadık)
 • İnteraktif ve eğlenceli festival deneyimi yaşamak

Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nda düzenlenmiş olan etkinlikte neredeyse İstanbul’daki tüm nitelikli kahve dükkanları ve hazır kahve markaları yer alıyordu. Etkinliğin beklenenden fazla ilgi çekmesi sonucu binaya giriş-çıkışlarda ve içeride gezilebilir alanlarda biraz sıkıntılar yaşandı, organizatörlerin hızlı çözüm üretme çabaları bir bir nebze olsun bu durum kontrol altına alınabildi. Bunun dışında, markaların yerleşim alanları, yarışma ve müzik bölümleri, etkinlik planları bir sonraki etkinlikte özellikle üzerinde durulması gereken konular olmalı diye düşünüyor ve umuyoruz ki daha büyük bir alan daha uygun ve ön görüsü yüksek bir şekilde düzenlenir. Şimdi de kahveye doyduğumuz etkinlikte hatırımızda neler kalmış görelim.

İstanbul Kahve Festivali

Günün her biri 4 saat olan 2 seansa bölündüğü ev her seans için ayrıca katılımda bulunulması gereken etkinliğin ilk gün (perşembe) Sektör Günü olarak firmaların ağırlıklı olduğu, ortaklık, bayilik ve sektörde yatırım fırsatlarını konuştukları, sektöre özel konuların üzerine görüşmeler, seminerler, workshopların gerçekleştirildiği gündü.
Günün ilk seasına La Marzocco Artisan Bar‘da turlayarak başladık. Vaktimizin çoğunu ayırdığımız, yeni markalarla ve baristalarla tanıştığımız alan da burası oldu. Arka-orta bölümden yayılan, kalabalığın gürültüsünden sıyrılan ve kulağımıza ilişen müzik ise keyfimize keyif kattı. İlk olarak bu yıl hazırlık aşamasında olan ve hatta fon arayan Walter’s Coffee & Roastery ziyaretçileri karşılıyordu burada. Ünlü seri Breaking Bad konseptlerini taşıdıkları standlarının oldukça ilgi çektiğini belirtlemliyiz. Kendileri ile hızlı bir tanışmanın ardından yer baktıklarını ve yakın zamanda bir mekan açıp, konseptlerini daha da geliştirmek istediklerini öğrendik. Sonrasında, Cup Third Wave Ccooffee Shop baristaları ile sohbete başladık. Eğitimler bölümünde ise ilk olarak Soyuz Coffee Roasting Sertifikalı Eğitim vardı. Kaffee Zapatista bir diğer ilgimi çeken stand oldu. Eğitimlere en fazla göz ucu ile dahil olabildik ve umuyoruz ki bir sonraki sene eğitimler için daha çok vakit bulabiliriz. Öğrendiğimiz kadarı ile, biz vakit ayıramamış olsak bile, toplamda 3000 civarında bir katılım gerçekleşmiş. Bunun dışında kat kat farklı konseptlerin oluşturulduğu etkinlikte teras kat yarışmalar için ayrılmıştı. İlk gün Latte Art Bar ve Roasting Challenge‘ı izledik. Video Sınıfı’nda Stumptown Coffee Roasters, Nordic Approach, ChefSteps kısa film gösterimleri, Sanat ve Performans Sınıfı’nda ise Septette On Sheets Live Painting, Happening performansı ziyaretçilere sunuluyordu. 2. seansta ise La Marzocco Artisan Bar’da bu defa ziyaretçileri karşılayanlar sırası ile Coffee Sapiens, Taf Greece ve Mambocino’ydu. Teras katta ise Latte Art Pre RoundRoasting Challenge heyecanı devam etti. Eğitim, Video ve Sanat bölümlerinde devam ve tekrarlar vardı.

Bu arada, seçilen mekanın etkinliğe göre çok küçük kaldığından ve kapıdaki kalabalıktan, içeride gezmenin zorluklarından bahsetmiş miydik? Ah! Evet, etmişiz.

İstanbul Kahve FestivaliFotoğraf: mekanist blog

Haftanın son ve etkinliğin 2. gününde, ilk seansta La Marzocco Artisan Bar‘da ilk günün ilk seansında tanışma imkanımız olan Walter’s Coffee & Roastery bizi karşıladı. Diğer alanlarda ise Soyuz Coffee Roasting, Coffee Brew Lab. ve Mambocino bulunuyordu. Teras katta Barista Day 1Roasting Challenge, Video Sınıfında ilk günde de sunulan Stumptown Coffee Roasters, Nordic Approach, ChefSteps kısa film gösterimleri, Sanat ve Performans Sınıfı’nda ise Septette On Sheets Live Painting, Happening performansı devam etti. Diğer sınıflarda İstanbul Kahve Akademisi tarafından Evde Nitelikli Kahve Demleme Yöntemleri‘ni, Starbucks ise Fidandan Fincana Kahve Yolculuğu: Starbucks Kavurma Felsefesi‘ni ziyaretçiler ile paylaştı. Caffè Nero ve yine çok dahil olamadığımız zamanlara denk geldi. Bu arada, Safrani’nin Safranbolu lokumları epeyce ilgi çektiğini de ekleyelim. 2. seansta, Latte Art Final‘i ve Roasting Challenge ile birlikte terasta biraz vakit geçirip, manzaraya karşı kahvemizi içerken, programa göre alt katlarda Arzum İle OKKA’lı MuhabbetlerTaf Coffee sunumu ile Yiannis Taloumis’in Laboratuvar’ı, Seminer sınıfında Myco‘nun La CimbaliKahve Tutkusu, Koşmak ve Aşk ve Kahve Candır, ek olarak, Illycaffè tarafından verilen Aroma Eğitimi mevcuttu.

İstanbul Kahve Festivali Sanat AlanıFotoğraf: mekanist blog

Cumartesi ve Pazar günleri, normal olarak, etkinliğin en kalabalık günleriydi, ara ara zaten bu konudan dert yandık.
Önceki günlerden farklı olarak tanışma imkanımızın olduğu yeni markalar Heirloom İstanbul, oturumlarına katıldığımız Petra Roasting Co., seminer ve eğitimler ilk ve ikinci seanslarda bir hayli koşturmamıza neden oldu. Bunlardan bazıları, Espresso Perfetto ile İnteraktif Espresso Deneyimi ve Kronotrop tarafından sunulan A Film About Coffee‘ydi. Yarışmalarda ise Brewers Cup ve Roasting Challenge vardı. Etkinliğin ve heftanın son gününde ise yarışma sonuçları günün asıl bekleneniydi. Baristalardaki heyecan oldukça belliydi. Teras kata kendimizi atar atmaz Cezve & İbrik ve Roasting Challenge ile ilk seansa başladık. 2. seansta ise Barista FinalRoasting Challenge ile günü tamamladık. Kahve Dünyası‘nın düzenlediği Türk Kahvesi Pişirme Yöntemleri‘ni es geçip baristaların heyecanlarını paylaştık ve böylelikle festivali de sonlandırmış olduk.
İstanbul Kahve Festivali Yarışma Sonucu

2015, SCAE Türkiye Kahve Şampiyonası

Barista Yarışması – Şampiyon: Özkan Yetik.
Seattle, ABD’de gerçekleşecek olan World Barista Championship’e katılmaya hak kazandı.

Latte Art Yarışması – Şampiyon: Özgür Genç.
Göteborg, İsveç’te gerçekleşecek olan World Latte Art Championship’e katılmaya hak kazandı.

Türk Kahvesi Yarışması – Şampiyon: Hazal Ateşoğlu.
Atina, Yunanistan’da gerçekleşecek olan World Cezve-Ibrik Championship’e katılmaya hak kazandı.

Kahve Demleme Yarışması – Şampiyon: Umut Gökdeniz.
Göteborg, İsveç’te gerçekleşecek olan World Brewers Cup Championship’e katılmaya hak kazandı

Kahve Kavurma Yarışması – Şampiyon: Çağatay Gülabioğlu.
Göteborg, İsveç’te gerçekleşecek olan World Coffee Roasting Championship’e katılmaya hak kazandı.

Yani?

Genel eleştirilerimiz seçilen mekana göre sunulan bilet sayısının çok orantısız oluşu, bilet fiyatlarının pahalılığı, günü seanslara bölmenin anlamsızlığı, ziyaretçi kitlenin çoğunlukla sadece kahve içmek için gelmiş olmaları üzerineydi. ‘En azından bir farkındalık oldu’ diye kahve bardağının dolu kısmına odaklandığımızda bunları da bir şekilde görmezden gelebildik. Neticede, son 1-2 yılda hızla artış gösteren coffee house’ları, farklı kahve çekirdeklerini, markaları, kahve araç ve gereç üreticilerini, yan ürünleri tek bir yerde bulmak ve ziyaretçilere sunmak, baristalığı anlatmak, sunum gösterileri, tadım ve diğer ikramlar da kazanım hanesine yazılmayacaktı da ne olacaktı!

Etkinlikte yer alan tüm markaların listesine istanbulcoffeefestival.com’dan ulaşabilirsiniz ve ek olarak yazı içerisinde yer alan fotoğraflar ve diğer grafik ürünler organizasyona ve mekanist’e aittir. Teknik nedenlerden ötürü etkinlik süresince çok fazla fotoğraf çekme imkanımız olmadı. Ayrıca, etkinliğin sosyal iletişimini yürüten mekanist‘in hazırladığı wall’da bir göz atmakta fayda var. Aklımızda kalan diğer markalardan bazıları Starbucks, Kahve Dünyası, Cafe Nero, Jacobs, Kervansaray Kahve, İstanbul Kahve Akademisi, Robert’s Coffee, Delonghi, Nespresso, Arzum Okka, Cups On Me, Mekanist, Lera Fresca, Auf, Coco Chocolate, Jacqueline Cookies, Lotus, Oreo, Safrani Lokum, wohha ve Milk Gallery oldu. Tam sayıdan emin olamasakta 50 civarında bir kurumsal katılımın söz konusu olduğunu duyduk. Yazının ilk kısmında verdiğimiz sayısal bilgilere ek olarak festivalde verilen kahve demleme eğitimlerine 1.200, seminerlere de 1.800 kişinin katıldığını, 1 tona yakın kahve çekirdeği, 5 ton civarı su, 20 litre sahlep, 4 ton tam yağlı sütün tüketildiğini, 55 bin bardak kahve ikramının yapıldığını, 14’ü yabancı 34 sanatçının katılım gösterirken 100 sanat eseri sergilendiğini, davetlilere 26 bin çikolata ve lokumun ikram edildiğini ve 200’ün üzerinde baristanın hem çalıştığını hem de yarıştığını de ekleyelim.

Son olarak, dsm group Başkanı ve Festival Direktörü Alper Sesli‘nin 2015 yılı için şimdiden çalışmalara başladıklarını ve festivalin uluslararası olacağını ilettiklerini de ekleyelim.

Kimler Ne Demiş?

Festivale katılan ve günü paylaşan bir kaç yazıyı da ekleyecek olursak;

Bitti mi Şimdi?

Bitti. Ancak, festivalin içeriğine dair daha fazla bilgi için ilgili yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.