Granül Kahve (Instant Coffee) Nedir?

Instant kahve kayıtlara göre ilk olarak 1901 yılında kimyacı Satori Kato tarafından Chicago’da üretilmiş ve yine ilk kez New York’taki Pan-Amerikan Fuarı’nda tanıtılmıştır.

Granül Kahve (Instant Coffee), diğer bir ifade ile hazır kahve, kayıtlara göre ilk olarak 1901 yılında kimyacı Satori Kato tarafından Chicago’da üretilmiş ve yine ilk kez New York‘taki Pan-Amerikan Fuarı‘nda tanıtılmıştır, ancak patent işlemi ile ilgili olarak ilk kayıtlar Strang’s Coffee adı altında satılan kahveleri, 1890 yılını ve David Strang ismini göstermektedir. Daha sonra 1910 yılında, Guatemala’da yaşıyan İngiliz kimyacı George Constant Washington kahve pişirdiği kabın etrafında bulunan toz şeklinde kahve artıklarını incelemiş ve aslında bunların suyunu kaybetmiş kahve parçacıkları olduğunu fark edip, deneyler sonucunda kendi yöntemini geliştirerek “Red E Coffee“yi kurmuştur. Asıl pazarlama ve ticari yayılım süreci ise 1938 yılında Nescafe tarafından, dondurarak kurutma tekniği ile yapılan instant kahvenin piyasaya sürülmesi ile başlamıştır. Bu aşamaya gelinmesinde 1930 yılında elinde bol miktarda kahve çekirdeği bulunan Brezilya Hükümeti‘nin Nestle firmasına başvurması çok büyük bir etkendir.

Hazır Kahve (Instant Coffee)’ye Dair Diğer Bilgiler

Granül Kahve / Instant Coffee

Hazır kahve içen arkadaşlara anlatacağımız tarih dersi gibi bilgilerden sonra biraz da işin teorik kısmına geçelim.

Instant kahve, suyunu kaybetmiş kahve olarak da anılır ve yapımı sırasında herhangi bir kimyasal işleme mağruz kalmaz. Genellikle su kaybettirmek için 2 yöntem kullanılır:

  1. Dondurarak kurutmak (Freeze-drying)
  2. Spreyleme ile kurutmak (Spray drying)

Dondurarak kurutma yönteminde önce kahve bekletilip, doğal olarak suyunu kaybetmesi sağlanıyor. Daha sonra bu kahve -40 dereceye dondurulur. Kahvenin içinde kalan suyun bu ısıda kristalleşmesi ile birlikte sublimasyon ya da bir çeşit buharlaşma işlemi ile devam edilir. Buharlaşan su ortamdan uzaklaştırıldığında geriye sadece granül kahve kalır.

Spreyleme ile kurutma yönteminde ise kahvedeki su yine buharlaştırılır ve kuruyan konsantre kahve yüksek bir yerden aşağı doğru spreylenir. Tabana değen kahvedeki kalan su yüksek ısı altında buharlaşır ve geriye suda çözünen gravür parçalar kalır.

Farkları Nelerdir?

Bu iki yöntemin farkı, spreylemede kullanılan yüksek ısının kahvenin yağlarını etkilemesi ve bu çekirdeklerin sahip olduğu aromanın olumsuz etkilenmesi olarak açıklanabilir. Bunun dışında yine hazır kahveler ile ilgili bir kaç husus var. Geçerli bir araştırma söz konusu olmasa bile hazır kahve içerisinde ‘cafestol’ adı verilen ve kolestrolü yükselttiği düşünülen madde yer almamaktadır, evet, bu iyi bir şey. Diğer yandan hazır kahveler ABD Gıda Standartları Enstitüsü (FSA) tarafından açıklanan, pişirme veya kızartma esnasında gıdalarda kendiliğinden oluşan “akrilamid” adlı kanserojen bir maddeyi yüksek oranlarda içeren 13 yiyecek listesinde de yer alabilmektedir, evet, bu kötü bir şey.
Instant Coffee / Granül Kahve

Granül Kahve Neden Bu Kadar Yaygın?

Instant kahvenin bu kadar hızlı yayılmasını sebebi, suda çabuk çözülmesi, yani yapmasının oldukça kolay ve genellikle toz ya da granül halinde satıldığı için daha hafif olması. Bunun yanı sıra, işin ticari boyutu da var elbette. Raf ömrünün uzun olması ve tercihen düşük kalitedeki çekirdeklerin kullanılması sonucunda oldukça kazançlı bir sektör haline geldiğini belirtmek lazım.

Ancak, hazır kahvenin önemli dezavantajları da oldukça çok. İyi korunmazsa hızla bozulabilen bu kahveler hava ile temas ettikleri anda sahip oldukları az miktardaki aromaları da kolaylıkla kaybedebilmektedirler. Yine, kullanılan kahvenin ve işlemlerin sonucunda ortaya çıkan kahvenin pek tatmin edici olduğunu söyleyemeyiz. Önerimiz, gerçek kahve içme olanağınız varken hiçbir durumda granül kahveyi tercih etmemeniz yönünde elbette. Tercih edeceğiniz öğütülmüş kahvenin de taze öğütülmüş olmasına ve kısa sürede tüketmeniz gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Hazır Kahve

İlginizi çekerse aşağıda konu ile ilgili olduğunu düşündüğümüz bir kaç yazıyı da paylaşmak isteriz.

Nitelikli Kahve Siparişi Vermek İster Misin?

Ne Yapmak Lazım?

Öncelikle, kahve olarak sunulan bu tür ürünlerin gerçek kahve tadını ve özelliklerini yansıtmadığı düşünülürse, gerçek ‘kahve’nin ne olduğunu merak etmekle başlanabilir. Sonrasında, farklı demleme tekniklerinin de aslında kolaylıkla evlerde ve iş yerlerinde uygulanabileceğini görüp, bir daha asla hazır kahve içmek istemeyeceğinizin garantisini biz verebiliyoruz. Örneğin, filtre kahve bu demleme tekniklerinden sadece biri. Kullanacağınız, taze öğütülmüş ve kaliteli çekirdekleri ise civarınızdaki coffee house‘lardan temin edebilirsiniz.

Fotoğraf: Instant coffee in a jar wallpaperAre The Days of Instant Coffee Imports in Nigeria Numbered?This Day In History: July 24, 1938

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir