Honduras

Arabica Kahvesi

Honduras kahvesi, Orta Amerika’nın en meşhur kahveleri arasında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak (bkz. amsl) 1400 metre yükseklikte yetiştirilen ve sert kahve sertifikasına sahip olan kahve normal kahve çekirdeklerinden daha yoğun bir tada sahip olması ile bilinmektedir. Honduras kahvesi hafif bir yapıya ve ona biraz şekerli bir tat ile pürüzsüz bir kıvam sağlayan fındık ve bal esintisine sahiptir. Bu orta kavrulmuş gurme kahve ayrıca biraz meyve aroması, limonumsu bir lezzet, fındık esintisi ve içim sonrası hafif bir kakao tadını da barındırabilmektedir.

Honduras Kahvesi

Honduras

Honduras, Orta Amerika‘da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası‘ndan (yani Belize) farklı olarak İspanyol Hondruras‘ı olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua yer almaktadır.

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

honduras-kahvesi

Honduras Kahvesi

3.000.000 torba üretimi bulunmaktadır ve ıslak işlenmiş bir kahvedir ve genellikle ucuz kahve olarak karıştırılarak kullanılmaktadır. Ülkede yetiştirilen kaliteli kahveler ise ihraç edilmeden önce harmanlanmaktadır. 2011 yılında Orta Amerika’nın en büyük kahve üreticisi olan Honduras, 2012 yılında dünya genelinde kahve üretiminde 7. sıraya yükselerek Kolombiya ve Brezilya gibi ülkeler ile rekabet edebilecek seviyeye ulaşmış ve yüksek kaliteli arabica çekirdeklerinin ikinci büyük tedarikçisi haline gelmiştir.

Honduras Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. honduras
  2. mayorgaorganics
  3. telegraph

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Honduras ve Honduras’ın Yükselen Kahve Endüstrisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.