Hindistan

Arabica, Robusta Kahvesi

Hindistan kahvesi ile öne çıkan ülkeler arasında yer almıyor olsa da, ülkede yetiştirilen düşük asiditeli, orta-yüksek arası gövdeli ve baharat aromalı kahveleri diğer kahveler arasında önemli bir konuma sahiptir. Kendi terminolojisine sahip olan kahvelere işlenme biçimlerine göre Cherry (doğal işleme), Plantation Arabica (yıkama ile işleme), yıkama ile işlenen robusta çekirdeği ise Parşömen Robusta olarak adlandırılmaktadır.

Hinstistan Kahvesi

Hindistan

Hindistan ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti, Güney Asya‘da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkesidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi‘nin bulunmaktadır. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Bhutan, doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır komşusudur.

Çekirdek Türü

Arabica ve Robusta kahvesi.

Hindistan Kahvesi

Üretimi 4.600.000 torba civarındadır ve ağırlıklı olarak ülkenin güneyinde yetiştirilir. En iyi kahvesinin asidik yapıda ve de ara sıra şaşırtıcı nüanslarla öne çıkmasına karşın en kötü özelliği yumuşamasıdır Shevaroys ve Nilgiris bölgelerindeki kahveler genellikle Güney Hindistan bölgelerinde yetiştirilenlere göre daha asitlidir. Bir paket Hint kahvesini incelediğinizde çekirdeklerin çoğunun parlak yeşil bir renge sahip olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi, çekirdeklerin yerel marketlerde satılmadan önce yeşil gıda boyası ile işleniyor oluşudur.

Hint Kahvesi

Monsooned Coffee

Monsooned Malabar, Güney Hindistan’da kahvenin tipik olarak kuru işlendiği tek bölgedir. Bu kahve kasıtlı olarak açık ambarlarda muson rüzgarlarına tabi tutulur. Bu işlemin amacı kahvenin tadını arttırmak ve asitliğini düşürmektir.

Monsooned Malabar (Muson kahvesi) Hindistan’ın güneyinde tek tip kahvenin açık ambarlarda, çekirdek dolgunluğunun gelişmesi ve asitliğin azalması için muson rüzgarına maruz bırakılması gibi bir işlemden geçmektedir. Muson sezonu gelene kadar özel ambarlarda depolanan kahve zamanın geldiğinde muson rüzgarlarının sirkülasyonuyla nemlenir. Yüzeyi açık olan mekandaki kahve bu rüzgar sayesinde şişer ve baskın küf lezzeti alır.

Yoğun bir iş gücü gerektiren muson işleminde, önce kahve ambarlarında yere yayılır ve tırmıkla havalandırılır. Böylece kahve çekirdeklerinin tüm yüzeyi mümkün olduğunca yoğun bir şekilde nemli rüzgarların nemini çekmeye başlar. 12-16 ay kadar süren muson işleminden sonra kahve çekirdekleri açık sarıya döner ve orjinal boyutlarının iki katına ulaşabilir.

Hindistan Kahve Çekirdeği

Yoğun bir koku barındırmayan ancak su ile birlikte kavrulmuş fındık kokusu ve karamele yakın bir belirginlik kazanan kahve Espresso blendlere eklenerek (ortalama %10 oranında) güzel bir etki yaratmak için tercih edilebilir.

Mysore, India Mysore

Yüksek kaliteli ıslak işlenmiş Hindistan kahvesidir.

Hindistan Kahvesini Tatmak İster Misin?

Kahve Turu: Hindistan

Harita

Görsel:

  1. giacaphe
  2. wikipedia
  3. angelanewmangardens

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Hindistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir