Guatemala

Arabica, Robusta Kahvesi

Guatemala kahvesi, merkez yüksekliklere doğru (AntiguaAtitlán) sert tohum olarak nitelendirilen zengin, baharatlı ya da floral asitliğe ve mükemmel bir tada sahip bir özellik gösterir. Pasifik (San Marcos) ve Karayib Denizi (CobánHuehuetenango) havasında yetişmiş dağlık bölgelerde ise kahveler çok az asitliğe sahip ve fazla meyvelidirler. Beş volkanik kahve üretim bölgesi arasında en yüksek organik bileşen oranlı toprağa sahip olan bölge Atitlán‘dir. Bu bölge mahsulünün çok büyük bir çoğunluğu (ortalama %90) ülkenin en büyük ve ünlü krater gölü Atitlán gölünü çevreleyen heybetli volkanların yamaçlarında yetiştirilmektedir. Xocomil ismini taşıyan günlük rüzgarlar bölge mikroiklimi belirlemekte büyük bir etkendir.

Guatemalada Kahve Yetiştiriciliği

Guatemala

Guatemala Cumhuriyeti kısaca Guatemala, Orta Amerika‘da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador‘la komşudur. Ayrıca doğuda Karayib Denizi‘ne, batıda Büyük Okyanus‘a kıyısı vardır. Başkenti Guatemala‘dır.

Çekirdek Türü

Arabica ve Robusta kahvesi.

Guatemala Kahvesi

Guatemala Kahvesi

Üretimi 3.700.000 torba civarındadır. En iyi Guatemala kahvesi baharat ve tütsü tatları ile öne çıkar ve bu özelliği ile kendisini diğer bütün kahvelerden ayrılmaktadır. Yoğunluklu olarak çok asitli olup, baharat ya da tütsülenerek asitliğe katkıda bulunulabilir. En hoş Guatemala kahvesi orta ile tam olgunluk arasında olup, tat bakımından oldukça zengin ve karakteristiktir.

Antigua

Guatemala kahvesinin en çok farklılaştırılmış kahvelerinden biridir.

Cobán

Kuzey bölgelerinde yetiştirilen en kaliteli kahvesidir.

Huehuetenango

Yine Guatemala’nın en kaliteli kahveleri arasında yer almaktadır.

Guatemala Kahve Ticareti
En iyi bilinen Guatemala kahvesinin yetiştirildiği diğer bölgeler: San Miguel, Capitillo, San Sebastian ve Los Volcanos.

Guatemala Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. claireronner
  2. tepeucoffee
  3. mycuppa
  4. belllane
  5. laurencrabbephoto

Detaylı bilgi için: Vikipedi – Guatemala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir