Franchise Nedir?

Temel olarak, en basit haliyle anlatacağımız Franchise temelinde bir pazarlama yöntemidir, kelime anlamı olarak karşılığı ‘imtiyaz’ olan franchise ingilizce bir kelimedir.

Temel olarak, en basit haliyle anlatacağımız Franchise temelinde bir pazarlama yöntemidir, kelime anlamı olarak karşılığı ‘imtiyaz‘ olan franchise ingilizce bir kelimedir. Bunu netleştirmekte fayda var, örneğin Starbucks, Cafe NeroCosta Coffee… gibi markalar örnek verebileceğimiz başlıcaları ve bu sayılan markalar kahvenin kendisini değil, edindikleri tecrübe ve pratiklerle oluşturdukları bir sistemi satmaktadırlar, biz bu duruma şubeleşmek desek de aslında iş o kadar da basit değil görüşdüğü üzere. Hal böyle iken, franchise’ın biraz da detayına inelim o halde.
Franchise Nedir?

Franchise / Franchising, birbirinden bağımsız iki taraf arasında oluşturulan sözleşmeye dayalı bir ilişkiyi tanımlıyor. Bu taraflardan birinin kendi birikimi ile başvuruda bulunan, diğerinin de sistemi işleyen bir yapı oluşturmuş olması gerekiyor. Eğer sistemi oluşturana “hak sahibi” dersek, kabaca yapacağımız tanım “hak sahibine verilen para karşılığında belirli hakları ticari alanda kullanma izni” olacaktır ve bu hakların içeriği bir ürün, bir marka ya da bir hizmeti kapsıyor olabilir. Tabi, parayı verip edinilen haklar da yeterli değil, çünkü anlaşmanın içeriğinde tanımlanan süre boyunca hak sahibi işin yönetim ve organizasyonu konusunda know-how yani bilgi ve destek de sağlayarak, sürekli denetimlerle sistemin gerçekten şartlarda belirtilenlere göre işletildiğini takip ediyor.

Türkiye’de Kahve Markaları ve Franchise Nedir?

Güncel bir veriye ulaşamasakta 2013 yılına yönelik kahve zincirlerinin franchise şartlarına Türkiye’de Kahve Markaları ve Franchise başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Özellikle kafe konseptinin geç yerleşmiş olmasını hesaba katarsak aslında oldukça hızlı bir ilerleyiş olduğunu söyleyebiliriz. Kahvenin mucidi olmakla övünsek de Türkiye’de kahve tüketimin artmasında dünyaca ünlü markaların çok büyük bir etkisi olduğu bir gerçek. Genel olarak klasik Türk Kahvesi ve Nescafe gibi hazır kahveler dışındaki tatlarla ilk olarak 1999 yılında Türkiye pazarına giren Gloria Jean’s Coffees sayesinde tanıştı, hemen ardı sıra Kuveytli Shaya Grubu bünyesindeki Starbucks ve Finlandiyalı Robert’s Coffee kahveleri ile çeşitlilik yaratmaya başladılar.
Biz Neredeyiz?

Aslında hayır! Örneğin zamanla Kahve Dünyası gibi ciddi rakipler çıktı. Hatta, yerli rakiplerin artmasının da etkisiyle son dönemde bazı yabancı markalar ya Türkiye pazarından çekilmeye ya da ortaklık yoluna gitmeye başladıklarını da söylemek gerekir. Tüm bu gelişmelerle birlikte yerli markaların tecrübe kazanmaya başlamaları ve yatırıma ağırlık vermeleri ile birlikte bir sonraki aşamaya geçmiş olduk. İstanbulİzmirKonyaAnkara başta olmak üzere yerli markalar arası rakabet hızla franchise ya da bayilik sistemiyle yeni şubeler açılmasını da beraberinde getirdi. İşin marka tarafı bir yana, bu tür mekanların sayısının artması hem fiyat hem de kalite olarak son tüketicinin yararına oldu elbette. Kahve içmenin yanı sıra sosyalleşme ortamları haline gelen şubeler konforlu ve sıcak bir ortam, buluşma, sohbet etme, kitap-gazete okuma ve çalışma mekanları olarak vaz geçilmez hale geldiler. Genel olarak bahsettiğimiz bu rekabet içerisinde third-wave kahve mekanlarının yeri elbette ayrı.

Bağlantılar

Temel isteğimiz elbette karşılaştığımız kahve markaları hakkında temel bilgiler vermek. Franchise konusunda daha detaylı bilgi almak, belki de bu tür bir yatırımda bulunmak isteyebilirsiniz. Öyle bir niyetiniz ya da merakınız var ise, ufaktan kahvenizi hazırlasanız iyi olur. Oldukça derin ve planalam isteyen bir içeriğe adım atmak üzeresiniz. Size faydası olacak bağlantılar paylaşmak bizden, teşekkür için ısmarlayacağınız kahveler sizden o halde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir