Folgers Coffee ve Hazır Kahve Endüstrisi Üzerine Etkisi

Kahvenin günümüzün popüler sıcak içecekleri arasında yer almasının elbette tek bir nedeni olamaz ama Folgers Coffee gibi bir çok marka söz konusu olabilir.

İlk dalga kahve akımının öncülerinden, en azından Amerikan kahve kültürünü temel alırsak,  19.yy içerisinde önemli yer edinen büyük markalardan biri; Folgers Coffee. Daha öncesinde Hazır Kahve (Instant Coffee / Granül Kahve) ile ilgili epeyce bir bilgi vermiştik. Kabaca, kaynar su ile karıştırıp anında içilebilen, hazır paketlerde sunulan dondurulmuş kahveler olarak açıklayabileceğimiz bu sıcak içecek türünü elbette içeriğimizde bolca bahsettiğimiz kahve ile bir tutmuyoruz.

Folgers Kahve

Ancak, kahveye dair sağlanan tüm gelişmeler ve farkındalık içerisinde NescafeJacobsillyMelitta, Caffè Mauro, LavazzaMaxwell HouseAlfredo EspressoSegafredoCommunity Coffee,  Café Excellence, Millstone Coffee, Hills Bros. CoffeeGloria Jean’s Coffees, StarbucksSwiss MissKeurigFolgers CoffeeGreen Mountain CoffeeInternational Delight, EqualSplenda gibi markaların etkisini de yadsıyamayız.

Folgers Kahve ve Tarihçesi

Folgers Kahve Reklamı

Folgers Coffee

1850 yılında San Francisco’da kurulan Folgers, özellikle dönemine göre oldukça ikonik markalardan biri olarak gösterilmektedir. Özellikle 150 yıllık kahve ve kahve endüstrisine dair sağladıkları bilgi ve tecrübe birikimi ile hazır kahve üretiminde ve The J.M. Smucker Company ile sağlanan birliktelik ile oldukça güçlü bir hizmet ve ürün kapasitesine kavuşmuştur. 1600’lü yıllara kadar uzanan aile geçmişi üzerine kurulan Folgers’ın ilk adımları 1800’lerde James ve iki ağabeyinin altın madenlerinde çalıştığı dönem ile ilişkilendirilebilir. İçerisinde oldukları yokluk ve mücadele 1865 yılına, James’in The Pioneer Steam Coffee ve Spice Mills ile partnerliğine kadar devam etmekte.

1872 yılında şirketin tüm haklarına sahip olduktan sonra isim değişikliği ile J.A. Folger & Co.’yu yönetmeye başlayan James 1889 yılına kadar şirketin hızlı ve etkili büyüme sürecindeki en önemli isim olarak yerini en büyük oğlu James A. Folger’a bırakmış, oğlu da şirketin yöneticiliğini yaptığı yıllar boyunca benzer bir başarı ile şirketi global markalar haline getirmiştir.

Amerika'da Kahve Tüketimi
Fotoğraf: It’s true: Americans like to drink bad coffee

Özellikle kaliteli kahve çekirdekleri ve kahvenin kalite kaybına uğramadan işlenmesi, sunulması süreçlerine ağırlık veren marka kendi tarlalarında yetiştirdikleri kahveler ve standartlaşan ürün kalitesi ile diğer markalardan ayrışmıştır. 1900’lerin ortalarından itibaren Amerika’nın en bilinen ve tercih edilen kahve markası haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.