Etiyopya kahve çekirdeğinin özellikleri arasında en belirgin olanın barındırdığı farklı karakter özellikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Etiyopya

Etiyopya veya Etyopya, resmî adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Afrika Boynuzu’nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesi. Ülkenin başkenti yerel dilde “yeni çiçek” anlamına gelen Addis Ababa‘dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda Etiyopya’nın komşularıdır. Afrika kıtasının ikinci en kalabalık ülkesidir.

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

Etiyopya Kahve Çekirdeğinin Özellikleri

Kahvenin anavatanı olarak Etiyopya’yı gösterebiliriz. Kaffa bölgesi ormanlarında bulunan Arabika kahve ağaçları ile başlayan süreç bugüne gelene değin bir çok önemli olaya tanıklık etmiştir. Etiyopyalılar tarafından “Bun” veya “Buna” olarak isimlendirilen kahvenin ingilizce adı olan Coffee, “Kaffa Bun“un biraz hatalı tercümesi üzerinden gerçekleşmiştir.

Kahve Çekirdeği Ayıklama
Çekirdeklerin seçimi için özel bir dikkat gereklidir.

Farklı Karakterler

Olağanüstü bir çeşitliğe sahip kahve bitkileri sayesinde, dünyanın en iyi kahvelerinden birisine ev sahipliği yapan Etiyopya’da kahvenin çoğu ıslak işlenir, bu işlemin tat konusunda oldukça etkili olduğunu bilinmektedir. Islak işlenmesi kahve çekirdeğine canlı bir parlaklığa sahip meyvemsi ve çiçekli tatları, kuru işlenmesi ise tam meyveli kabuk tadlarını daha da güçlü kılmaktadır.

Etiyopya, oldukça karışık özelliklerde, farklı karakterlerde çekirdeğin yetiştiği bir kahve bölgesidir. Bu fark Etiyopya kahve çekirdeğinin özellikleri arasında oldukça belirgin bir şekilde hissedilebilmektedir. Ortalama 4.500.000 torba kahve üretimi yapılabilmektedir.

En iyi Etiyopya kahvesi, kuru işlenmiş (Harar), orta olgunlukta ve oldukça asitte, meyve ve şarap tadındadır. En iyi yıkanmış Etiyopya kahvesi (Yi gacheffeSidamo) ise hafif içimli, karışık çiçek ve turunçgiller tadındadır.

Djimah, Djimma, Jimma

Yıkanarak işlenmiş Djimah kahvesi mükemmel, düşük asitli bir kahvedir. Kuru işlenmiş Djimah kahvesi ise daha küçük taneli, hafif ilaç tadındadır ve özel bir kahve olarak nitelendirildiği için pek ticareti yapılmaz.

Ghimbi, Gimbi

Batı Etiyopya’daki ıslak işlenmiş bir tür kahvedir.

Limu

Güney-merkez Etiyopya’daki ışlak işlenmiş, çiçek ve meyve tadında, güzel kokusu ile öne çıkan bir kahvedir.

Sidamo, Washed Sidamo

Güney Etiyopya’da hafiften orta büyüklüğe doğru farklılaştırılmış, çiçek ve meyve tatlarına sahip, ıslak işlenmiş kahvedir. Etiyopya Sidamo, çiçeksi aroma, dengeli asidite ve narenciye esintileri ile yumuşak bir içim sunmaktadır.

Yirgacheffe, Yirga Cheffe, Yrgacheffe

Etiyopya’da yıkanmış kahveler arasında belki de en çok tercih edilen kahvedir. Meyvemsi asitliği ile ne çıkar, yoğun bir tada sahiptir.

Etiyopya Kahvesi’ni Tatmak İster Misin?

Harita

Görseller

Daha detaylı bilgi için: Vikipedi – Etiyopya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.