Espresso İçim Alternatifleri

İnce çekilmiş çekirdeklerin getirdiği yoğun aromanın süt, su, şeker ve köpükle farklı oranlarda hazırlanmasıyla birbirinden oldukça farklı tatlar ortaya çıkıyor. Hatta, kültürel olarak da bazı içim çeşitlerinde de söylemler değişebiliyor. Örneğin, Almanya’da “regular coffee” esasında Americano olarak sevis ediliyor. Espressolu içimlerde ise ek malzemeler çoğunlukla kendi isimleri üzerinden ifade edilebiliyor ve genel olarak bir çok ülkede benzerlik taşıyabiliyor. Aşağıda, espresso ile hazırlanan farklı tatların bazılarını sizler için derledik…

Espresso

Espresso

Espresso, ince çekilmiş çekirdeklerin makinede yüksek basınç altında sıcak suya maruz bırakılmasıyla hazırlanıyor. Adını İtalyanca Hızlı kelimesinden alan espressoyu sade veya krema ile servis edebilirsiniz. Italian Espresso National Institute’ye göre kahvenin verebileceği tüm keyfi elde etmenin tek yolu espresso…

Americano

Americano

Bir fincanın yaklaşık 2/3 oranında sıcak suyla 1/3 oranında espressoyla doldurulmasıyla elde ediliyor ve espressoya göre oldukça hafif bir içimi var. Efsaneye göre, II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerlerinin espressoyu olduça acı bulup ve üzerine su ilave ederek yumuşatmasıyla bu içimin ortaya çıktığı söyleniyor.

Macchiato

Macchiato

Espressonun sert tadını yumuşatmak amacıyla buharda ısıtılan sütün ve süt köpüğünün az miktarda kahveye ilavesiyle ortaya çıkıyor. Hazırlanış şekli itibariyle cappucino ile karıştırmak mümkün ancak kahve aroması açısından cappucinodan daha yoğun bir tadımı var.

Caffe Latte

Genellikle espressonun anavatanı İtalya dışında hazırlanan bu kahvenin içimi ve aroması oldukça yumuşak, zaten kelime kökeni olarak ‘İtalyanca; Sütlü kahve’ anlamına geliyor. Bir shot espressonun sıcak süt ve yaklaşık bir cm kadar süt köpüğü ile servis edilmesiyle ortaya çıkan bu tadı dilerseniz yazın soğuk sütle hazırlayabilirsiniz.

Cappucino

Cappucino

Espresso, buharda ısıtılmış süt ve süt köpüğünün eşit oranlarda ve sırayla fincana eklenmesiyle hazırlanan kahve gerek macchiato ve latte arası bir tadıma sahip. Italian Espresso National Institute iste cappucinonun 100 ml. sütün ısıtılarak 125 ml. hacme çıkarıldıktan sonra 25 ml. espressoyla hazırlandığında ideal tada ulaşılabileceğini söylüyor.

Flat White

Flat White

Okyanusya kıtasının kahve kültürüne bir katkısı olduğu düşünülen bu tarifi köpüksüz hazırlanmış cappucino veya fincanda köpüksüz olarak servis edilmiş latte olarak tarif etmek mümkün.

Coffee Mocha

Coffee Mocha

1/3 oranındaki espressonun toplamda 2/3 oranında ve isteğe göre dağılan çikolata şurubu ve buharda ısıtılmış süt ile hazırlanmasıyla ortaya çıkıyor. Mochayı süt köpüğü ve kakaoyla veya krem şantiyle servis edebilirsiniz.

Rsiretto

Ristretto

Aynı miktarda kahveden daha az sıvı akıtılarak elde edilir, dolayısıyla espressodan daha sert bir içecektir. Hazırlarken akış süresini yoğun aromaya ulaşmak için uzun tutmak amacıyla öğütücüler daha ince ayara getirilir. Ristretto’nun tam tersi, miktarı iki katına çıkartılan ve uzun çekilen Lungo‘dur. Ristretto İtalyanca’da sınırlandırılmış anlamına gelirken, “Lungo” uzun anlamına gelmektedir. Daha az su ile hazırlandığı için espressoya göre daha sert içimi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.