Endonezya

Arabica, Robusta Kahvesi

Endonezya kahvesi dünyanın en çok tercih edilen kahvelerindendir. Bunda Endonezya’nın dünyanın dördüncü büyük kahve üreticisi olmasının da etkisi var elbette. Kahve üretimi bu ülkede Hollanda’lı sömürgecilerle başlamış ve ülke ekonomisine yerleşerek, üretim kapasite ve yöntemlerinin de gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Ülkenin coğrafi konumukahve üretimi için ideal koşullar sağlamaktatır.

Endonezya

Endonezya ya da resmi adıyla Endonezya Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya ve Okyanusya‘da yer alan bir ülkedir. Endonezya 17.508 adadan oluşur. 250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. Endonezya halk tarafından seçilmiş meclisi ve devlet başkanı ile bir cumhuriyet’tir. Ülkenin başkenti Cava Adası‘ndaki Cakarta şehridir. Sınır komşuları, Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya‘dır. Diğer komşu ülkeleri Singapur, Filipinler, Avustralya, Andaman ve Nikobar adalarıdır. Endonezya ASEAN’ın kurucu üyelerinden ve G20 üyesi ülkelerdendir.

Çekirdek Türü

Arabica, Robusta kahvesi.

Endonezya Kahvesi

Kahve ihracatının %25’i Arabica ve %75’i de Robusta çekirdeklerinden oluşmaktadır. Endonezya‘da yetişen arabica çekirdekleri düşük asidite ve dolgun gövdeye sahiptir. Bu nedenle yüksek asiditeli Orta Amerika ve Doğu Afrika çekirdekleri ile harmanlanarak ideal bir tat aralığı yakalamak mümkün olabilmektedir. Farklı kalite segmentlerine sahip olan Endonezya kahvesi genellikle Sumatra, Sulawesi, Java, Timor gibi ada bölgelerinin adı altında pazara sunulmaktadır.

En kaliteli Endonezya kahvesi hoş, zengin tada sahip ve düşük seviyede de olsa hissedilebilir asitliği, en kötü kahvesi ise tam tersi hoş olmayan bir sertlikte ve küfsü kokusu ile bilinir. Genel yapısı itibari ile toprağımsı bir tada sahiptir.

Ankola

Kuzey Sumatra’da yetiştirilen kahvenin adıdır.

Celebes

Sulawesi adasının eski ismidir. Bu kahvenin büyük bir bölümü, Güney-doğu yüksekliklerindeki Toraja ve Kalossi bölgelerinde yetiştirilir ve en kalitelisi, dolgun ve zengin tat ve düşük seviyede fakat hissedilebilir asitliği ile diğerlerinden ayrılabilecek özelliklerdedir.

Gayo Mountain

Kuzey Sumatra’da yetiştirilen Aceh Province‘de öğütülerek ihraç edilen kahvenin adıdır. Islak işlenmiş Gayo kahvesi kusursuz olmaya yakın fakat yüksek güç uygulandığında Sumatra profiline, geleneksel olarak işlendiğinde ise Mandheling bölgesinde yetiştirilen kahve ile benzer özellikler gösterir. En kaliteli olanı değişik bir tatta, düşük seviyede fakat hissedilebilir asitliktedir.

Kalossi

Sulawesi’nin güney doğu dağlık bölgesinde yetiştirilen kahvenin adıdır.

Java

Bir çok Endonezya kahvesinden farklı olarak bu kahve küçük alanlarda ve ilkel şartlarda işlenen çeşidinin yanı sıra genel olarak geniş arazilerde ve büyük çiftliklerde yetiştirilip, modern metotlarla ıslak işlenmektedir. En kalitelisi, diğer Endonezya kahvelerinden daha zayıf bir karaktere sahiptir ve genellikle asitlidir. Yaşlı Java, oldukça kahverengi bir renge sahiptir. Bu koyuluğu java kahvesinin olgunluğunu gösterir.

Mandheling Lintong

Sumatra’nın en çok beğenilen kahvesidir. Lake Toba şehrinden başlayarak kuzeye doğru uzanan bölgede yetiştirilir.

Endonezya Kahvesi

Kopi Luwak

Sumatra kahvesinden farklı bir işleniş biçimine sahip olmasıyla ünlü olan bir kahvedir. Luwak ve Misk Kedisi (Kopi Luwak) gibi memeli hayvanlar tarafından yenen meyveler sindirim sonucunda çekirdekler halinde dışarıya atılır. Bu çekirdekler kuruduktan sonra toplanır ve işlenir. Bu nedenle sınırlı bir miktarda elde edilmektedir ve dünyadaki en pahalı kahvelerden birisi olarak anılır.


Ayrıca aşağıdaki yazı ve imza kampanyaları da konu ile ilgili olarak önermekteyiz.

  1. cut the crap, stop stocking kopi luwak
  2. Civet coffee: why it’s time to cut the crap
  3. Şerif Başaran: “Kopi Luwak’a kesinlikle karşıyız. Uluslararası bir kampanya başlattık. Kopi Luwak ithal eden, kavuran veya konuyla ticari bir ilişkisi olan kişi ve kurumlarla ilişiğimizi derhal kesiyoruz.

Sumatra: Sumatra adasındaki tek kökenli kahvedir. Bu kahvenin yüksek kaliteli olan büyük bir bölümü ya Lake Toba (Mandheling, Lintong) yakınlarında ya da Aceh Province‘de, Lake Biwa (Aceh, Gayo Mountain) yakınlarında yetiştirilmektedir.

Timor

Timor’daki tek kökenli kahvenin adıdır ve işlenme ve yetiştirilmesi ile ilgili kaynaklar 20. yüzyıl öncesine kadar uzanır.

Toraja

Güney Doğu Sulawasi’daki kahvenin adıdır.

Endonezya Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. Lavazza
  2. ibtimes
  3. bloomberg

Daha detaylı bilgi için: Vikipedi – Endonezya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir