El Salvador

Arabica Kahvesi

El Salvador kahvesi, genel olarak turunçgiller ile öne çıkan bir tadıma sahiptir. Ülkenin ekonomisi temelde tamamen kahve ticaretine bağlı durumdayken 1980’lerde yaşanan gerilla savaşları ve ortaya çıkan ekonomik krizden dolayı değişime uğramıştır. Bir çok kahve üreticisi ülkeden ayrılması ve bazılarının tarım için başka ürünleri tercih etmeleri nedeniyle günümüzde üretimin %10’u kahve sektörü içerisinde yer almaktadır ve bu oranın bir kısmı çiftçi bir kısmı ise ihracatçı konumundadır.

El Salvador

El Salvador, Orta Amerika‘da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Ülke, batıda Guatemala‘ya, kuzey ve doğuda Honduras‘a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur. Ayrıca, Amerika anakarasının nüfus yoğunluğu en fazla olan, en sanayileşmiş ülkesidir. Resmi adı El Salvador Cumhuriyeti‘dir. Ülke İsa peygambere atfen “Kurtarıcı” anlamına gelen İspanyolca karşılığından gelmektedir ve toprakları İspanyol himayesi öncesinde Cuscatlán diye adlandırılmıştır.

Çekirdek Türü

Arabica kahvesi.

El Salvador Kahvesi

Güçlü gövde, yoğun aroma ve hafif asidite olarak tanımlanabilen kahveleri yumuşamaya meyillidir ve klasik Merkez Amerika kahve tadının düşük asitli bir türevi olarak ifade edilebilir. Yetiştirildiği yüksekliğe göre kahve çekirdeklerinin kalitesi artmaktadır. En tanınmış kahvesi eski bir Maya ismi olan Pipil’dir.

El Salvador Kahvesi
Halkın %10’u kahve üretimi sağlamaktadır. Bu oran çiftçi ve ithalatçıların toplamıdır.

Pacamara

El Salvador‘a özel bir kahve çeşididir. Paca ve Magarogype kahve türlerinin melezinden oluşan bir alt tür olan Pacamara, güçlü gövdesi ve zarif aromalarıyla bilinir. Yetiştirilen organik sertifikalı kahvenin ismi ise San Antonio’dur.

El Salvador Kahvesi
Savaş ve ekonomik kriz üretim kapasitesini önemli ölçüde etkilemiştir.

Bourbon ve Pacamara ağaç türlerinden yetiştirilen en iyi çeşidi için güzel kokulu, kompleks ve oldukça hafif demek yanlış olmayacaktır.

El Salvador Kahvesini Tatmak İster Misin?

Harita

Görsel:

  1. anthonyjohncoletti
  2. Wikipedia
  3. rediff

Detaylı bilgi için: Vikipedi – El Salvador

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.