Doğrudan Ticaret (Direct Trade) Nedir?

Doğrudan Ticaret standartları kahve tarlalarını doğrudan ziyaret eden kahve kavurucu tarafından belirlenir, kontrol edilir ve sürdürülür.

Doğrudan Ticaret standartları kahve tarlalarını doğrudan ziyaret eden kahve kavurucu tarafından belirlenir. Bu standartların yerine getirilip getirilmediği her ziyarette kontrol edilir ve gerektiği durumlarda düzenlenir. Elde edilen kahvelerdeki standartların korunması doğrudan kahve kavurucunun kontrolündedir.

Doğrudan Ticaret / Direct Trade

Kavurucular, çiftlik sahipleri ile güçlü bir ilişkiye ve karşılıklı güven esasına dayalı bir ticari birlikteliğe sahiptir. Elde edilen kaliteli kahve için kavurucudan ayrıca bir ücret talep edilmez ancak bunun karşılığında da iki taraf için de makul olan bir fiyatlandırma söz konusudur. Ek olarak, kooperatif içerisinde yer alan üreticiler minimum bir fiyat üzerinden satış gerçekleştirebilirler.

Doğrudan Ticaret
Fotoğraf: Direct Trade

Doğrudan Ticaret’te kahve kavurucular kendi standartları (fiyat ve çekirdek kalitesi olarak) konusunda oldukça hassas davranmak durumundadır. Bu nedenle birliktelik içerisinde oldukları tarlaların ekonomik, sosyal ve sürdürülebilir olarak kalkınması esasını her zaman göz önünde bulundururlar.

Doğrudan Ticaret (Direct Trade)
Fotoğraf: Direct Trade Coffee in Peru – Days 1 and 2

Adil Ticaret’e göre bazı farklılıkları olan Direct Trade modelinde üreticiler daha yüksek kazançlar elde edebiliyorlar, ancak minimum fiyat garanti etmiyor, çiftçiler Adil Ticaret’e göre ekonomik süreci arada kooperatif olmadığı için doğrudan alıcılar ile değerlendiriyorlar.

Uzun dönem ilişkilerde, karşılıklı güven esasına dayanan Doğrudan Ticaret bir kahve çiftliğinin çok daha hızlı kalkınabilmesi, kaliteli kahve çekirdekleri üretebilmesi ve bunu standart hale getirebilmesini mümkün kılıyor. Ancak bu Fair Trade’e göre daha uzun zaman ve yoğun bir çalışma gerektirebiliyor. Yine, Adil Ticaret’te olduğu gibi şeffaf bir iletişim ve alışveriş sürecinin söz konusu olduğu Doğrudan Ticaret’te müşteriler bilgi almak istedikleri durumlarda kahve dükkanları ve kavurucular tarafından güncel bir şekilde bilgilendirilmekte.

Adil Ticaret hakkında bilgi almak ya da Adil Ticaret ile Doğrudan Ticaret arasındaki farklılıklar konusunda bilgi almak için aşağıdaki iki yazıyı okumanızı öneririz.

Önerilan Yazılar

Adil Ticaret (Fair Trade) Nedir?
Adil Ticaret ve Doğrudan Ticaret arasındaki temel farklılıklar nelerdir?

Kaynaklar

Change the world with your shopping trolley
– ECOCERT Auditing and Vouching For Fair Trade Operators
– Direct Trade

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir