Cupping, kısaca kahve tadım sanatı veya bilimi olarak adlandırılabilir. Roasterlar (kahve kavurucular) arasında oldukça önemsenir, hatta Special Coffee Association tarafından yarışmaları düzenlenir.

Kahve Tadımı (Cupping) Nedir?
Coffee Cupping at Black Drop

Kahve gurmeleri arasında oldukça ciddiye alınan bir iştir. Tabi ki bilgi ve tecrübe ister ancak her kahve severe kahve almadan önce cupping yapması tavsiye edilir. Cupping sabah yapılır, öncesinde tat farkı yaratabilecek yiyecek ve içecekler tüketilmez ve dişler fırçalanmaz. Ortam kahvenin rengini görebilmek için aydınlık olur, sessizlik sağlanır. Kahvenin tadımını ve kokusunu etkileyecek tüm dış etkenler ortadan kaldırılır. Uygun şartlar sağlandıktan sonra iki farklı kişi aynı şartlarda demlenmiş kahvelerin tadımını yapar. Böylelikle adil bir nihai karara ulaşılabilir.

Coffee Cupping
A Guide to Coffee Cupping

Cupping yapılacak kahve, herhangi bir ekstra işlem uygulanmadan sadece su ile demlenir, böylelikle kahve çekirdeğinin tadı saf haliyle ortaya çıkar. Cupping yapılacak kahvenin kavrulma derecesi belirlenir. Ardından 11 gram çekirdek alınır ve öğütülür. Öğütülen kahve cupping yapan kişi tarafından iki defa koklanır ve aroması değerlendirilir.

Kahve Tadımı
What Is Coffee Cupping?

Bir sonraki aşamada çekilen kahve 8.25gram/150ml. sıcak su oranıyla fincanda demlenir, kahve 3-5 dakika arası dinlendirilir. Ardından kahve tekrar koklanarak aroması değerlendirilir. Kahve üzerindeki toru kırmak üzere kaşık ile üç defa karıştırılır ve tekrar koklanır.

Kahve Tadımı
Coffee Cupping 101

Son aşamada tadım sürecine geçilir, kahve kaşık yardımı ile köpüksüz olacak şekilde fincandan alınır ve “höpürterek” tadılır. Bu esnada kahvenin 71 derece sıcaklıkta olması gerekir. Bazı tadım uzmanları kendi kaşıklarını kullanır. Kahve çoğunlukla yutulmadan tükürülür. Ağır çalkalanır. Kahvenin asidikliği, ağızdaki hacmi ve dengesi değerlendirilmek üzere ikinci bir tadım yapılır, bu esnada kahvenin 51 derece sıcaklıkta olması gerekir. Kahvenin tek düzeliği, şeffaflığı, tatlılığı değerlendirilmek üzere son bir tadım yapılır, bu esnada kahvenin 31 derece sıcaklıkta olması gerekir.

Kahve Tat Aralığı
Coffee Taster’s Flavor Wheel

Tüm aşamalardaki değerlendirmeler not edilir ve genel bir değerlendirme yapılarak kahvenin kalitesi hakkında görüş bildirilir. Yukarıda tadım diyagramını görebilir, görseli tıklayarak pdf olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.