Chemex Yöntemi, Tarihçesi ve Özelliği

Almanya’nın Kiel şehrinde dünyaya gelen Peter J. Schlumbon tarafından 1914 yılında icat edilen Chemex özellikle nitelikli kahve dükkanları ve ev baristalarının vazgeçilmez demleme yöntemleri arasındadır.

Chemex, 1896 yılında Almanya’nın Kiel şehrinde dünyaya gelen Peter J. Schlumbon tarafından 1914 yılında icat edilmiştir. Berlin Üniversitesi’nde Kimya doktorasını yaptıktan sonra 1936 yılında New York’a taşınmış ve burada binlerce patentli ürün/tasarıma imza atmıştır. Özellikle Chemex kahve sürahisi bunlar arasında en başarılı, uzun ömürlü ve  ilgi çekicisi olmuştur.

Chemex - 1943
Chemex – Teknik Deyatlar

Chemex ve Tasarım Süreci

Doktora sonrasında kendine ait bir laboratuvar açan ve bilgi sahibi olduğu filtreleme ve ekstraksiyon konularını kahve demleme tekniğini geliştirmekte kullanan Schlumbon çalışmalarının sonucunda Chemex’in nihai halini tamamlayarak kullanıma sunmuştur.

Ekstraksiyon, bir çözelti ya da süspansiyon içindeki organik maddeyi, çözen fakat çözelti ya da süspansiyondaki çözgen ile karışmayan bir başka organik çözgen yardımıyla ayırmaktır. Kimyada bilinenin aksine bir saflaştırma değil ayırma yöntemi olarak kullanılır.1

Chemex Tasarım Süreci

Laboratuvarda kullandığı yüksek ısıya oldukça dayanıklı olan borosilikatlı özel bir cam huni ve deney şişelerini birleştirerek oluşturduğu tasarıma ayrıca geniş bir hava kanalı eklemiş, bu şekilde hazneye su eklendiği sırada içerideki havanın rahatlıkla dışarı çıkmasını sağlamıştır. Orta kısmına, yani boğum bölümünün altındaki çıkıntı “belly button” olarak adlandırılmaktadır ve bir ölçüm alanı olarak kullanılır.

Chemex Belly Button
Chemex Belly Button – Fotoğraf: Best Coffee Maker On Grid or Off?

Chemex tasarımından bir kaç yıl sonra Schlumbon sürahi kettle’ı tasarladı ve bu tasarımda yine borosilikatlı cam kullandı. Bu tasarım, kapaksız ve su dökerken buhar çıkarmayan bir yapıya sahipti.

1956 yılında bu kahve demleme tekniğine olanak sağlayan tasarımlar Illinois Institute of Technology tarafından modern zamanın en iyi tasarımları arasında gösterildi, ayrıca MoMA (Museum of Modern Art) başta olmak üzere bir çok müzede sergilendi.

Chemex
Fotoğraf: My new daily essential #chemex

Bir Kahve Demleme Yöntemi Olarak Chemex

Marka ve ürün olarak oldukça ilgi çekmesine karşın, asıl ardında yatan gerçek hoş tasarımından ziyade bu tasarım ile yapılabilen enfes kahve demleme yöntemi “Pour-over Coffee” olmuştur. Alternatif demleme yöntemlerinden biri olan ve özellikle nitelikli kahvenin yaygınlaşması ile evlerde kahve severlerin kullanımına sunulan ürün standart filtre kahvelerden, french press ve espresso bazlı kahvelerden (americano, latte vs.) sıkılanlar için oldukça etkili ve pratik bir tercih haline geldi. Oldukça basit bir kullanıma sahip tasarım kahve çekirdeğinin sahip olduğu acımsı tatlardan uzak, saf ve yumuşak içimli kahve demlemek için oldukça uygun bir yapıya sahip.

Petra Roasting Co.’dan Chemex Demleme Rehberi

Chemex Satın Almak İster Misin?

Tüm bu özelliklere ek olarak, bu yöntem ile demlenmiş kahve buzdolabında saklandıktan sonra tekrar ısıtılarak, lezzetinde çok belirgin kayıplar olmadan içilebilmektedir. Ayrıca, boğum bölümünde yer alan ve ısınan cam haznenin kontrolünde sıcaklıktan koruma görevini üstlenen deri ip detaylı ahşap tutma bölümü yıkama sırasında çıkarılabilmektedir.

Kaynak

Vikipedi – Ekstraksiyon

Yazı Görseli

Chemex brewing for the caffeinated caterpillar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir