Barista Eğitimlerinde Sanal Gerçeklik Kullanmak Mümkün mü?

Kahve dünyasındaki büyük şirketlerden tutun butik kahve dükkanlarına kadar tüm işletmeciler, olası çalışan değişikliğinde yeni baristaların eğitimi konusunda oldukça endişeliler. Elbette bunun en büyük nedeni öğrenme sürecinin uzun sürmesi ve sunulan lezzet konusunda standartların esnemeye müsait olmaması. Hal böyle olunca, hem baristanın eğitimini vermek hem de işletmenin ihtiyaçlarını aksatmamak zorlu bir süreci beraberinde getiriyor. Eğitim alanları için yapılan yüksek yatırımlardan bahsetmiyoruz bile.

Barista Eğitimlerinde Sanal Gerçeklik Kullanmak Mümkün mü?

Kısa süre önce hayatımıza giren VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) gözlüklerini yatırımcılar kendi alanlarına uygun olarak kullanmak adına kolları sıvamış durumda. Bu konudaki gelişmelere ilişkin bir haberde kahve dünyasından geldi. Başlıktaki sorumuza Google’s Daydream Labs cevap veriyor; “Belki!”. Geliştiriciler geçtiğimiz ay tamamen sanal ortamda bir mutfak hazırladılar.

Ofis çalışanları ikiye ayrıldı bir kısmı Youtube üzerinden video izlerken, diğerleri VR ile deneyerek çalıştılar. İki grup da denemelerin ardından gerçek kahveler hazırlamak üzere işe koyuldu. Tabiki mükemmel kahveler hazırlayamadılar ancak VR ile çalışanlar diğerlerine kıyasla çok hızlı öğrendi. Ayrıca VR ile çalışanlar diğer rakiplerine kıyasla daha özgüvenli hareket ettiler.

Her ne kadar teknolojik gelişmeler, sanal bir mutfakta sanal bir kahve hazırlamanıza imkan sağlasa da, gerçek dünyaya hala uzakta. Zira VR sistemde kullanılan kollar henüz çok yeni ve teknik işlerde fiziksel olarak tam bir gerçeklik sağlaması beklenemez. Kim bilir, büyük bir kahve firması eğitim alanlarına yatırım yapmak yerine VR konusunda bir Ar-Ge ekibi kurarak tam ve sağlıklı çalışan bir model üretmeyi başarır. Tabi bu modellemelerin tamamlanması, fiziksel ekipmanların üretilmesi muhtemelen yıllar alacaktır. Ancak izleyerek öğrenme yerine deneyerek öğrenen barista adaylarının hızlı gelişim göstermesi ve çabuk öğrenmesi, sürekli genişleyen ve büyüyen bu endüstride yatırımcılar tarafından göz ardı edilmeyecek bir husustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir