Adil Ticaret (Fair Trade) Nedir?

Adil Ticaret modelinde üretici ile satıcı arasında işbirliği demokratik bir işleyiş biçimine sahip kooperatiflerce sağlanmaktadır.

Adil Ticaret standartları kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Fair Trade International / Uluslararası Adil Ticaret Vakfı (FLO, Fairtrade Labelling Organizations International) tarafından belirlenir.

“1980’lerde Edgar ve Blanca Monte Verde, Kosta Rika‘da sıradan iki çiftçiyken yaşadıkları ekonomik çalkantılar nedeniyle bir oldukça zor durumlar yaşamaktaydılar. Uzun saatler boyunca çalışmalarına karşın kazandıkları birkaç kuruş bir aile için oldukça yetersizken azar azar da olsa biriktirebildikleri para ile yarım dönüm arazi satın aldılar. O dönem dünya genelindeki kahve fiyatlarındaki artış nedeniyle satın aldıkları arazide kahve kahve yetiştirmeye karar verdiler ve yeni bir alanda bir kahve bitkisinin yetişip ürün vermesi için 3 yıl beklemeleri gerekeceğini bile bile son paralarını da toprağa ektiler. El Dos Kooperatifi (Co-op el Dos)’ne katılmalarının ardından geçen üç yıl ile birlikte kahve ağaçları artık hasat için uygundu.

Adil Ticaret (Fair Trade)
Fotoğraf: Urban Joe Cafe’

Ancak, beklenmedik bir şey oldu ve o yıl kahve fiyatları beklenmedik ölçüde düşüş yaşadı. Bu düşüşten en çok küçük çiftlikler etkilenmişti, Edgar ve Blanca Monte Verde’nin sahip olduğu Kosta Rika‘daki küçük çiftlik dışında… Edgar’ın bu ani değişim öncesinde üye olduğu El Dos Kooperatifi, Avrupa ile doğrudan ticari ilişkilere sahipti ve bu nedenle ürünleri garanti altındaydı. O dönem içerisinde bu çekirdekler tam karşılıkları üzerinden satıldılar. Adil ticaret firmaları üreticinin hakkını her zaman koruduğundan kooperatif üyeleri fiyatlardaki olumsuz değişimden hiçbir zaman görmedi. Adil ticarete verilen destek onlar gibi binlerce kişinin hayatını ve geleceğini kurtarmış oldu.”1

Adil Ticaret (Fair Trade)
Fotoğraf: Organic Fair Trade Coffee, Locally Made to Order

Adil Ticaret / Faire Trade

Sertifikasyon sürecine küçük, organize, demokratik kooperatif yapısı içerisinde bulunan çiftlikler dahil edilir. Ayrıca, bu çiftlikler yıllık olarak $10.000 dolara varan sertifikasyon ücretini ödemek durumundadır. Bununla birlikte küçük çiftlikler dahil oldukları kooperatife pay aktarmak durumunda. Kahve kavurucu iş birliği süresince ekonomik olarak çeşitli faydalar sağlayabilmekte ve bunun karşılığında yüksek kalite kahve temininden emin olabiliyor. Tarlalarda çalıştırılan emekçiler konusunda (çocuk işçi çalıştırılmadığı, baskı altında çalıştırılmadıkları, çalışma alanının güvenliği vb.) Adil Ticaret yaptırımlarından emin olabiliyor.

Tüm şartlar sağlandıktan, ekonomik, sosyal ve sürdürülebilirlik planları oluşturulduktan sonra Adil Ticaret içerisinde, sertifikasyon dışında kahve kalitesi sürekli kontrol edilmez. Sertifikasyon alıcı ve kooperatif arasında tamamen şeffaf bir iletişim sürecini garanti etmektedir.

Adil Ticaret (Fair Trade)
Fotoğraf: S1 Episode 5: Fair Trade vs. Direct Trade

Bu nedenle, müşteriler dilerlerse içtikleri kahveler ile ilgili daha detaylı bilgi almak adına kahve dükkanları ve kavurma merkezlerine gönül rahatlığıyla sorular sorabilir ve güncel bilgiler alabilirler. Çünkü içtikleri her fincan kahve doğrudan kahve tarlalarında çalışan emekçiler için yardım ve destek niteliğine sahip. Gelişmekte olan ülkelerdeki üreticilere yardım ve sürdürülebilirlik çalışmalarını öncelik olarak belirleyen, organize sosyal hareket olarak da ifade edilebilecek Adil Ticaret’te ECOCERT adil ticaret ürünleri için kontrol ve sertifikasyon işlemlerini ESR (Equitable, Solidaire, Responsable / Fair Trade, Solidarity, Responsibility) standartlarına uygun olarak yürütmektedir.

Önerilan Yazılar

Doğrudan Ticaret (Direct Trade) Nedir?
Adil Ticaret ve Doğrudan Ticaret arasındaki temel farklılıklar nelerdir?

Kaynaklar:

Change the world with your shopping trolley
Direct Trade
– Fair Trade vs Direct Trade
– Fair Trade

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir