Coffee Brew Lab. – Yeni Çarşı

Yeni Çarşı Caddesi üzerindeki Coffee Brew Lab. gerek mekan gerekse hizmet olarak her zaman ilgimizi çeken yerlerden biri olmuştur.

Yeni Çarşı Caddesi her zaman ilgimizi çeken yerlerden biri olmuştur. Özellikle butik dükkanlar, sıra sıra, yeni yeni açılmaya başlayan minik kafeler, aralarda saklı dik merdivenler… E o kadar güzel şeyin arasında bir de kahve kokusu olmazsa hakkını pek de verilmiş sayılmaz, değil mi? Bir tesadüf sonucu karşılaştık Coffee Brew Lab. ile. Sonrasında oluşan güzel iletişimde Gizem (Gizem Çebi)’in müşterilerle olan yakın teması ve mekanın head baristası Özkan (Özkan Yetik)’ın da etkisi çok büyük elbette. Özkan’ın 2011 Türkiye Barista Şampiyonluğu, 2012 ve 2013 Yılları Latte-Art Şampiyonluğu gibi ödüllerin sahibi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ha, unutmadan, daha güncel bir ödül de bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Kahve Festivali’nden geldi ve Özkan 2015 SCAE Türkiye Kahve Şampiyonası Barista Birincisi olarak 9-12 Nisan tarihlerinde Seattle‘da düzenlenecek 27. Dünya Barista Şampiyonası, #SCAA2015’te ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Umuyoruz ki orada da güzel başarılara imza atacaktır. Gelelim tekrar Coffee Brew Lab.’e, marka olarak sosyal medyayı oldukça etkin kullanıyor, geri bildirimler konusundaki özverileri davranıyorlar, e bu da memnuniyet olarak elbette geri dönüyor.

Peki, Coffee Brew Lab. Nerede?

Bulunduğu konum itibari ile İstiklal kalabalığından sıyrılıp rahat bir nefes almak için ideal, iç dekorasyonu oldukça ilgi çekici. Hemen hemen herkesin ilk ilgisini çeken şeylerin başında camlardaki renkli yazılar olduğunu görmüş, okumuşsunuzdur zaten. Kahve çeşitleri ve demleme teknikleri ile ilgili müşterilerin görüşleri ve Özkan’ın tecrübeleri mekanın leziz içeriğinine şekil vermiş durumda. Özellikle lezzet konusundan bahsedeceksek, elbette cam önünde bulunan “Our Espresso is handmade on a La Marzocco” yazısına ve Türkiye’de nadir bulabilecek La Marzocco espresso makinesine değinmeden duramayız.. Kendilerinin de belirttiği gibi La Marzocco’nun mükemmel espresso’sunun altın rengi kremasıyla tanışmak için yapmanız gereken oldukça basit, ‘merhaba, bir single espresso rica edebilir miyim?’

Coffee Brew Lab. Head Baristası - Özkan Yetik
Coffee Brew Lab.

Makinenin yanında, çekirdeklerden bahsedelim o zaman… Kahve yapımında kullandıkları 4 çeşit kahve çekirdeği kullanılıyor ve bu çekirdekler farklı body’lerde müşterilerin beğenisine sunuluyor. Özellikle bayat çekirdek kullanmamak için az miktarlarda alınarak, her biri tercih edilen demleme usulüne göre, özel olarak kavrulup öğütülüyor. Yani adı gibi, müşterilere tamamen özelleştirilmiş bir laboratuvar ortamında, güzel kokulu, leziz kahveler sunuluyor.

Soğuk Demleme (Cold Brew), Sifon (Syphon), AeropressHario V60EspressoLatteFiltre Kahveve Türk Kahvesi çeşitlerine (Kahve Türleri yazısı ile bu türler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz), kahve yanında yiyecek alternatiflerine ve hatta farklı çay seçeneklerine sahip dükkanda neredeyse aradığınız her türlü lezzet çeşidine sahipsiniz. Bu kadar bilgi yetmez, daha da okumak isterim derseniz Konsept Kahvenin Uğrak Noktaları: Brew Lab ve Coffee Brew Lab – Beyoğluyazılarını önerebiliriz.

Mekandaki ekipmanlardan da bahsedecek olur isek;

Espresso Makinesi
Espresso Machine
La Marzocco Strada
Espresso Öğütücü
Espresso Grinder
Mahlkonig K30
Demleme Ekipmanları
Brewing Equipments
Hario V60, Yama Syphon, Aeropress
Demleme Öğütücü
Brewing Grinder
Mahlkonig EK43
Soğuk Demleme
Cold Brew
Yama Cold Brew 3lt
Filtre Kahve
Filter Coffee
Marco Filtro
Su Kaynatıcı
Water Tower
Marco
Kavurma
Roastery
Mambocino
Kavurma Makinesi
Roasting Machine
Bardak/Fincan
Cup/Mug

2eğerlendirme

  1. Favorilerden favori.

    Coffee Brew Lab’ın özenle hazırlanmış cold drip kahvesini denedik ve bayıldık. Özkan’ın zaten kahve konusunda ne kadar tutkulu olduğunu biliyoruz, bir de üzerine keyifli ve bol kahveli ortamı da ekleyince, şahaneler şahanesi.

  2. Leziz Kahveler

    Çalışanları oldukça ilgililer, mekandan eksik olmayan kediler de cabası. Hayvansever mekanların çoğalıyor olması mutluluk verici. Bir süredir Probador Colectiva kahveleri sunuyor olmaları ise bir diğer bonus. Kaliteli kahve ve kaliteli ürün sunmak adına örnek oldukları için ayrıca bir alkışı hak ediyorlar.

Oyla ve bir değerlendirme ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Çarşı Caddesi 5
34433 İstanbul TR
Get directions